Sága války o Kotvu pokračuje, za podvod padlo pět let

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
17. 12. 2010 12:06
Bývalý šéf fondu Trend má jít za pokus o podvod na pět let do vězení
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Bývalý šéf investičního fondu Trend Miroslav Hálek má jít za pokus o podvod s akciemi pražského obchodního domu Kotva v hodnotě téměř 385 milionů korun na pět let do vězení, rozhodl Městský soud v Praze.

Šestiletý trest vyměřil i Martinu Vlčkovi, uprchlý Miroslav Vlastník dostal tříletý podmíněný trest se zkušební dobou pěti let. Luboši Zlatohlávkovi soud uložil tříletý trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu pěti let. Muži se podle spisu pokusili v roce 2003 podvodně získat asi 56 procent akcií společnosti, a tak ji ovládnout. Dnešní verdikt je nepravomocný.

Soud Hálka, Vlčka, Vlastníka a Zlatohlávka uznal vinnými z pokusu o podvod, Vlčka vedle toho i z podvodu, pokusu o podvod a padělání a z padělání a pozměnění peněz. Zlatohlávka přitom navrhl státní zástupce zprostit obžaloby s tím, že se jeho vina bezpečně neprokázala. "Soud tento názor nesdílí," řekl předseda senátu Petr Braun.

Všichni čtyři vinu odmítají. Skutky pátého obžalovaného - Libora Páva - trestní senát již dříve vyloučil k samostatnému projednání.

Příběh z 90. let...

Hálek, Vlček a Vlastník chtěli v roce 2003 podle státního zástupce získat téměř 385.000 zaknihovaných akcií společnosti Kotva pomocí zfalšovaných dokumentů. Žalobce tvrdí, že akcie byly už v roce 1997 prodány kyperské společnosti Forminster Enterprises Limited (FEL), obžalovaní to věděli, a přesto se je pokusili o několik let později podvodně získat, když předstírali, že nešlo o prodej, ale pouze o půjčku.

Podle zpochybňované smlouvy měla společnost Královéhradecká Brokerská zapůjčit akcie na 2230 dnů. Tím muži údajně vytvořili fiktivní pohledávku za FEL na vrácení akcií, kterou pak prý postupovali na firmy, které kontrolovali. Podle obžaloby šlo o společnosti Genta a Invest Centrum CZ. Policie se případem začala zabývat na základě trestního oznámení, které podala právě společnost FEL, jež smlouvu o půjčce neuznává a považuje ji za falešnou.

...zjevně nekončí

Muži s obžalobou nesouhlasí. Advokáti všech obviněných soudu navrhli, aby jejich klienty obžaloby zprostil v plném rozsahu s tím, že se jejich vina neprokázala. Státní zástupce a obhajoba se rozcházejí především v otázce, které dokumenty jsou pravé, které padělané a kdo je skutečným vlastníkem cenných papírů. Žalobce si stojí za tím, že akcie byly v roce 1997 FEL prodány.

Transakce byla podle něho vedena jako obchod i ve Středisku cenných papírů. Hálkův obhájce naopak dříve podotkl, že dokument z roku 1997 nehovoří o koupi nebo prodeji akcií, ale jde o smlouvu o úplatném převodu cenných papírů, což může znamenat prodej i půjčku.

"Skutků, jež se mi kladou za vinu, jsem se nedopustil, nic jsem nespáchal, žádám svoje zproštění," prohlásil před časem Vlček. "Žádám, abych byl v plném rozsahu zproštěn, protože obžaloba je naprosto nesmyslná a v rozporu s logikou i zjištěnými skutečnostmi," uvedl již dříve Hálek.

Hálek čelí obžalobě i v kauze údajně vytunelovaných investičních fondů Trend a Mercia. Žalobce viní manažery včetně Hálka, který byl údajně hlavou celé skupiny, z poškození fondů ve výši 1,4 miliardy korun. Obžalovaní podle spisu od poloviny 90. let z portfolií fondů různými machinacemi vyvedli akcie nejcennějších firem, například právě společnosti Kotva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Šampionem IndyCar je podruhé během tří let Američan Newgaarden

Americký pilot Josef Newgarden vyhrál zámořský formulový šampionát IndyCar. 28letému jezdci k tomu stačilo v neděli dojet osmý v závěrečném podniku sezony, který hostil okruh Laguna Seca. Do závodu, který vyhrál jeho krajan Colton Herta, vjížděl s náskokem 41 bodů na dalšího Američana Alexandera Rossiho. Toho ale v celkovém pořadí nakonec v souboji o druhé místo přeskočil Francouz Simon Pagenaud. Šampion z roku 2017 Newgarden vybojoval pro svůj tým Penske už 35. titul vítěze IndyCar.

Další zprávy