S biopalivy přijde na trh i zmatek

djl
29. 11. 2007 11:35
Petrolejářské firmy si stěžují. Stát nepřipravil pravidla
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Petrolejářské firmy vidí v tom, že stát nestihl připravit potřebná pravidla, velký problém. Je totiž jisté, že příslušná novela o spotřební dani nebude do konce roku schválena a tak nebudou moci být nastavena ani pravidla účetní.

Novelu poslali v úterý poslanci poslali teprve do druhého čtení. Poté ji ještě musí schválit Senát a prezident.

Zákon o ochraně ovzduší, který prvního ledna nabude platnosti, udává výrobcům povinnost přidávat do benzinu biopaliva o celkovém objemu dvou procent ročně. Nestanovuje tedy přesnou hranici podílu benzinu.

Výrobci se tedy mohou zmatku vyhnout tím, že začnou líh přimíchávat až později. I tak však nemohou s přimícháváním otálet dlouho, protože zákon vymezuje maximální hranici podílu lihu na litru benzínu na pět procent.

Výrobci jsou připraveni, stát a úřady nikoli

Výrobci již mají všechny technologie připraveny a otestovány. Nicméně nedostali žádné podklady pro účtování, daňovou bilanci a vykazování.

Předseda České asociace petrolejářského průmyslu a člen představenstva Unipetrolu Jan Ottis kritizuje to, že poslancům trvalo velmi dlouho jen to, než začali novelu projednávat. "Je to velký problém. Nemáme k dispozici ani doprovodné technické vyhlášky. Nejsou dořešeny právně-finanční záležitosti," uvedl pro Hospodářské noviny Ottis.

Ačkoli vláda navrhovala projednat novelu ve zkráceném znění, poslanci tento návrh vetovali. "Plán přidávat biolíh do benzinu od 1. ledna se nedá stihnout," uvedl šéf Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jiří Papež (ODS).

Foto: ČT24

Ministerstva obavy výrobců nesdílejí

Ministerstvo financí v dočasné absenci zákona problém nevidí. "Nepředpokládáme, že by pozdější účinnost zákona firmám způsobila problémy," uvedla pro HN mluvčí ministerstva Zuzana Chocholová. Zákon musí po přijetí ještě projít notifikací Evropskou unií.

Obavy přináší situace i výrobcům lihu. Ti totiž zvýšili výrobní kapacity a přestože velkou část výroby vyvážejí, ponechali si část kapacit jako rezervu pro český trh. Hrozí jim tedy, že v lednu bude buďto část kapacit nevyužita, nebo že naopak bude trh přesycen.

V celé EU má roku 2010 dosáhnout podíl biopaliv 5,75 procenta a roku 2020 to má být již deset procent. Unie tím chce dosáhnout omezení závislosti na dovozu ropy.

SOUVISLOSTI:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy