Rusové nabízí k prodeji Vítkovické železárny Evraz

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
10. 5. 2013 12:34
V Ostravě se právě rozhoduje o osudu hutní firmy Evraz Vítkovice Steel
Ilustrační foto: ocelárna
Ilustrační foto: ocelárna | Foto: Reuters

Ostrava  - V Ostravě se právě rozhoduje o osudu hutní firmy Evraz Vítkovice Steel (EVS). Ruský vlastník, ocelářská skupina Evraz, většinově ovládaná magnátem Romanem Abramovičem, ostravskou dceru nabízí k prodeji. Není jisté, zda k němu skutečně dojde - na prodej ocelářských aktiv je mimořádně špatná doba, píše ve čtvrtečním vydání deník Insider.

"Už loni obdržela společnost Evraz několik nabídek na prodej EVS. Do oznámení rozhodnutí o prodeji jsou zájemci na základě jejich vlastní žádosti pro veřejnost neznámí," citoval Insider mluvčího firmy Jaromíra Krišicu.

"Zatím nebylo učiněno žádné rozhodnutí, proces vyhodnocení by měl být ukončen v nejbližší době, o výsledku budeme informovat," uvedl bez dalších detailů.

Insider s odvoláním na dobře informované zdroje uvádí, že Evraz jedná především s ArcelorMittalem. Podnikání obou je těsně provázáno, ocelárna Evrazu odebírá z vysokopecního závodu ArcelorMittalu surové železo. Výroba pro Evraz  (pokud běží, což bývá nárazově), představuje skoro třetinu produkce vysokých pecí ArcelorMittalu.

Mluvčí ArcelorMittalu spekulace o jednání s Evrazem odmítá komentovat, to ale neznamená, že neběží, mlčenlivost u neuzavřených obchodů je obvyklá.

V ostravských podnikatelských kruzích se rovněž spekuluje o dalších, blíže nespecifikovaných zájemcích z Ruska. Zřejmě proto, že se kolem prodeje Evrazu pohybují dva muži s dobrými kontakty na ruský byznys.

BYZNYS v deníku Insider:
Kdo jsou prostředníci prodeje Evrazu? A jak situace firmy ovlivní další hráče v regionu?

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy