Rozhodnuto. Pražská O2 arena patří Petru Kellnerovi

Zdeněk John
Aktualizováno 12. 11. 2013 20:23
V rozstřelu miliardářů přetlačil Petr Kellner Karla Komárka.
Tenis, DC, Česko - Argentina: čtyřhra -  O2 Arena
Tenis, DC, Česko - Argentina: čtyřhra - O2 Arena | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Pražská O2 arena má nového většinového vlastníka, je jím PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

PPF až dosud vlastnila 86 procent akcií v Bestsport Areně (firmě, pod níž aréna patří) spolu s investiční skupinou KKCG Karla Komárka. V rozstřelu, který si o své podíly daly poslední říjnový den, nabídla vyšší cenu PPF. Obě strany se ale překvapivě domluvily, že jednání o majetkovém uspořádání v Bestsport Areně budou pokračovat.

Karel Komárek však podle informací Aktuálně.cz nepřišel v dalších dnech s takovou nabídkou, která by PPF přesvědčila. Platí tedy výsledek rozstřelu. "KKCG potvrzuje, že prodala svůj podíl skupině PPF. Cena ani další podrobnosti nebudou zveřejněny," uvedl mluvčí KKCG Dan Plovajko a finanční ředitel Komárkovy skupiny Pavel Šaroch v oficiálním komuniké napsal, že prodej KKCG vnímá jako velmi dobře zhodnocenou investici.

PPF prohlášení k obchodu vůbec nevydala.

Zbylých 14 procent ve firmě, která provozuje největší sportovní a víceúčelovou halu v republice, vlastní držitelé dluhopisů, s jejichž pomocí se financovala výstavba arény. Ti i nadále spolu s PPF zůstávají menšinovými akcionáři Bestsport Areny.

Konečná cena, kterou zaplatí PPF jako vítěz rozstřelu, půjde do jednotlivých stovek milionů korun.

Kellner si tak těsně po odkoupení většinového podílu v telekomunikačním gigantu Telefonice CR (obchod za řádově víc, zhruba za 63 miliard korun) pořídil za několik set milionů i majoritní podíl v hale, která nese jméno O2, propůjčené právě Telefonikou. Sponzoruje tedy nyní sám sebe.

Jaké záměry má s O2 arenou, PPF zatím nekomentovala. Už před rozstřelem na trhu kolovaly informace, že sonduje, jaký zájem by byl o halu mezi dalšími investory. Nedá se tedy vyloučit, že ji nechce držet dlouhodobě, ale počká si na výhodnou nabídku a prodá ji.

Slavia, Madonna, Davis Cup

Víceúčelová aréna, v níž pravidelně hraje hokejová Slavia, ale už se tu pořádaly také zápasy NHL, KHL či finále Davis Cupu, hostila v minulosti koncerty či akce světových celebrit. Dvakrát tu zpívala například Madonna.

Kromě běžných sedadel v hledišti jsou v aréně k dispozici dvě VIP patra a v nich spočívá bonus pro jejího majitele. "Aréna, když vám patří, poskytuje vhodné společenské prostředí k tomu, aby se tu potkávali důležití lidé s lidmi z byznysu," řekl Aktuálně.cz jeden z manažerů, kteří měli podrobné informace o rozstřelu mezi PPF a KKCG.

Vítězství PPF velmi pravděpodobně znamená, že padá plán dostavět vedlejší takzvanou malou halu (podívejte se, jak měla vypadat, ZDE). KKCG v ní chtěla do roku 2015 vybudovat centrum míčových sportů a chtěla sem také nalákat do nových kanceláří Český olympijský výbor či Českou unii sportu.

Víc zájemců, ale nic nevyšlo

Kolem O2 areny se v minulosti točilo více zájemců. V době, kdy Sazka i s ní propojený Bestsport čelily insolvenčnímu řízení, přišla nabídka například od amerického gigantu AEG (provozuje desítky podobných hal po celém světě) a jedna také ze sousedství - od vlastníka sousední obchodní galerie Harfa. Nabídky se pohybovaly kolem 900 milionů korun za celou arénu a PPF a KKCG se rozhodly je neakceptovat.

O2 arenu postavila těsně před MS v hokeji v roce 2004 loterijní společnost Sazka pod vedením Aleše Hušáka. Původně měla stát kolem dvou miliard, ale kvůli nehospodárnostem při výstavbě a extrémně drahému financování (Sazka vydala dluhopisy za mimořádně nevýhodných podmínek) se nakonec prodražila na téměř osm miliard korun.

V roce 2015 se v O2 areně bude hrát další světový hokejový šampionát.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Chrastavě hořela výrobní hala, škoda bude za 100 milionů

Zhruba pět hodin bojovali hasiči s požárem průmyslového objektu v Chrastavě u Liberce. Vpodvečer dostali oheň pod kontrolu. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Kvůli ohni se evakuovalo asi 100 lidí. Nikdo nebyl zraněn. Škoda byla předběžně odhadnuta na 100 milionů korun. Dohašování skrytých ohnisek potrvá do noci, řekl krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda.

"Bude to dlouhodobá záležitost, hala byla zasažena ve velkém rozsahu," dodal. Podle něj bylo ohněm poškozeno několik tisíc metrů čtverečních. Hořelo v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. Lidem v okolí město preventivně doporučovalo, aby neotevírali okna.

"Laboratoř z Kamenice nenaměřila zvýšené koncentrace žádných jedovatých látek v ovzduší," uvedl Sucharda. Příčina požáru se bude zjišťovat a vyšetřování podle Suchardy zřejmě potrvá delší dobu. Vyšetřovatel příčin požáru a policisté začnou s šetřením v sobotu po poledni. Kvůli požáru nejezdily odpoledne vlaky na trati mezi Libercem a Chrastavou. Provoz železnice ve zpomaleném režimu byl obnoven navečer.

Zdroj: ČTK
Další zprávy