Rozdíly rostou. Byt v Praze je 3,5x dražší než v Ústí

Ekonomika Ekonomika
5. 2. 2010 8:59
Mezi nabídkovými cenami bytů jsou větší rozdíly, než se dosud uvádělo
Foto: Jan Langer

Praha - Mezi cenami bytů v jednotlivých regionech Česka i v rámci Prahy jsou mnohem větší rozdíly, než vyplývalo z dosud dostupných údajů.

Podle nově připravované cenové statistiky realitního serveru Realitymix.cz, byla v lednu cena metru čtverečního bytu v hlavním městě téměř 57 700 korun, zatímco například v Ústí nad Labem to bylo necelých 17 400 korun.

Velmi se od sebe liší i ceny v jednotlivých pražských obvodech, vůbec nejvíce v celé České republice stojí metr čtvereční bytu v Praze 1 - téměř 110 tisíc korun.

To je podstatně více, než kolik dosavadní statistiky uváděly. "Výpočty vycházejí z databáze nabídek našeho serveru, kde je aktuálně více než 120 tisíc nemovitost. Jde o nejširší vzorek, z kterého se ceny vypočítávají," uvedl Jan Štěp, ředitel portálu Realitymix.cz.

Vysoké ceny bytů v lukrativních částech Prahy (Praha 1, Praha 2) jsou podle něj ovlivněny tím, že v databázi Realitymix.cz jsou zastoupeny i velmi luxusní nemovitosti, které konkurenční statistiky neobsahují - například v Praze 1 dva byty přesahují cenu 45 milionů korun.

Realitymix.cz vypočetl i lednové průměrné ceny bytů o velikosti 60 metrů čtverečných. Nejméně, necelý milion korun, stojí takový byt v Ústí nad Labem, dále pak v Ostravě a Jihlavě, nejvyšší ceny mimo Prahu jsou v Brně a Hradci Králové. V Praze pak je nejdražší Praha 1, Praha 2, Praha 7 a Praha 17, nejníže jsou ceny v Praze 12.

Takhle se bydlí v paneláku za 50 milionů:

 

Právě se děje

před 6 minutami

Koudelka byl v Rašnově osmnáctý, vyhrál lídr SP skokanů Kraft

Také ve druhém závodě Světového poháru skokanů na lyžích v rumunském Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 18. místo. Vyhrál Stefan Kraft z Rakouska a upevnil si vedení v průběžném pořadí seriálu.

Koudelka jako jediný z českých reprezentantů zvládl první kolo. Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa se stejně jako v pátek, kdy transylvánské středisko hostilo Světový pohár skokanů úplně poprvé, do nejlepší třicítky nevešli. Koudelka předvedl dva vyrovnané skoky dlouhé 94,5 a 94 metrů a oproti pátečnímu závodu si polepšil o devět míst. V hodnocení Světového poháru mu patří se ziskem 219 bodů 24. příčka.

Kraft si díky skokům 103 a 97,5 metru připsal dvacáté vítězství ve Světovém poháru a počtvrté za sebou skončil na stupních vítězů. V pátek byl v Rašnově třetí a stejnou bilanci jako v Rumunsku zaznamenal i před tím na domácích závodech v Kulmu. V průběžném pořadí seriálu má Kraft náskok 118 bodů před dnes druhým Karlem Geigerem z Německa.

Další zprávy