Ropa bude v roce 2020 třikrát dražší, tvrdí expert

Veronika Skálová Veronika Skálová
17. 2. 2011 10:09
Analytik Charles T. Maxwell předpovídá, že těžba dosáhne vyrcholu v roce 2015.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Connecticut - Vlna protestů šířící se Blízkým východem ani případné uzavření Suezského průplavu nepředstavuje pro trh s ropou žádnou pohromu. Bez ohledu na aktuální dění ale cena ropy dosáhne v roce 2020 závratné výše 300 dolarů za barel, zejména kvůli jejím omezeným zásobám.

Tuto prognózu popsal pro americký investorský časopis Barron's analytik energetického trhu Charles T. Maxwell zejména s ohledem na aktuální dění v Egyptě. Na rozhovor upozornil server Patria Online.

Maxwell, který se energetickým trhem zabývá od roku 1957, konstatuje, že význam Egypta jako producenta ropy je velmi malý, jeho produkce představuje asi jedno procento. Mnohem významnější je ale vliv této severoafrické země jako centra vzdělání, medicíny, technologie a výroby v regionu, stejně jako vliv na udržení míru v oblasti Středního východu.

Cenu ropy by podle něj nepoznamenalo ani uzavření Suezského průplavu. "Ropovod Suez-Středozemí přepraví asi 1,1 milionu barelů ropy denně, samotná kanál pak 1,9 milionu. To je celkem 3 miliony barelů denně ve srovnání s 88 miliony, které se denně na světě přepraví. V případě uzavření Suezu by se dal problém jednoduše vyřešit, pokud bychom využili cestu na jihu Afriky, jen bychom museli zaplatit víc," podotkl Maxwell.

Důvodem zvýšení ceny ropy v poslední době je podle něj ekonomické oživení a vyšší poptávka po této surovině. Upozornil, že poptávka kvůli rostoucí ekonomické aktivitě dál roste, ale produkce už příliš růst nemůže.

"Nyní produkujeme mezi 87 a 88 miliony barelů ropy denně, světová kapacita se možná blíží 95 milionům barelů za den. Jejího vrcholu dosáhneme přibližně v roce 2015. V průběhu několika let se pak dostaneme do fáze, kdy svět bude potřebovat stále více ropy, ale nedokáže jí už víc vyprodukovat," upozornil analytik.

Cena ropy by podle něj mohla do roku 2015 vystoupit ze současných 87 dolarů na 180 dolarů za barel, o pět let později pak 300 dolarů za barel, což v dnešních cenách představuje asi 225 dolarů.

Vyrovnat se s vysokými cenami ropy by měly pomoci energetické úspory. K těm však lidé nepřikročí sami o sobě, budou k nim, podle Maxwella, muset být dotlačeni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy