Rok v čele firmy: Dvořák postavil ČSA na tři nohy

Adam Junek
19. 10. 2010 13:45
Ztráta aerolinek se bude počítat na stamiliony. Jen sopka zasekla do hospodaření sekeru 400 milionů.

Praha - Přesně rok stojí v čele Českých aerolinií nový šéf Miroslav Dvořák, který zároveň vede i Letiště Praha. Právě po roce se mu podařilo postavit ČSA „na tři nohy", tedy přeměnit jeho strukturu na systém holdingu.

"Vyčlenili jsme od ledna služby odbavení tedy handling, od srpna je vyčleněno opravárenství do Czech Airlines Technics a od 8. října má svou vlastní licenci také charterová dceřiná společnost," vyjmenoval Dvořák na setkání s novináři.

Mateřská ČSA se věnuje pravidelné přepravě a dcerám zajišťuje například IT podporu nebo zpracování mezd na komerční bázi.

Ačkoliv se ČSA daří zvyšovat obsazenost letů, a to až na současných 80 procent, nadále Dvořák počítá s tím, že firma bude v provozní ztrátě, a to v řádu několika set milionů korun.

V zimě bude k dispozici o 11 procent letenek méně

"Postupně podle restrukturalizačního plánu postupujeme ke snižování kapacit a rušíme ztrátové linky. Efekty se ale projeví později. Navíc v letošním roce nás například jen výbuch islandské sopky přišel na 400 milionů korun," upozorňuje Dvořák.

ČSA tak bude pro zimní letový řád, jehož přesné znění zveřejní příští týden, snižovat kapacitu "na sedačkách" o zhruba 11 procent, u linek je to snížení zhruba o 16 procent.

Letiště ale tuto ztrátu vykompenzovalo novými linkami jiných dopravců. "Letos přibylo na Ruzyň pět nových společností. Tím, že jsme personálně propojeni, mohlo letiště navíc vyjednávat s ostatními dopravci o nahrazení na některých linkách výrazně dříve. Letiště tak bude na stejné kapacitě jako loni, možná o procento poporoste," tvrdí Dvořák.

Evropská komise dosud o státní půjčce nerozhodla

Celkový výsledek hospodaření se ČSA díky prodejům majetku, které byly pro udržení finanční stability firmy nutné, podaří vytlačit do černých čísel. Do letošního účetnictví se promítne totiž prodej duty free shopů, budovy sídla ČSA a hangáru F, které přinesly asi dvě miliardy korun. Nejvíce z toho přispělo samo Letiště Praha - zhruba 1,3 miliardy.

Loňská ztráta přitom činila asi 3,7 miliardy korun. Stát byl nucen zasáhnout 2,5 miliardovou půjčkou od státní firmy Osinek. Tuto veřejnou podporu nyní posuzuje i evropská komise, která dostala na stůl také restrukturalizační plán. Její rozhodnutí se neočekává dříve, než v průběhu příštího roku.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Ukrajinská tajná služba prověřuje obchod s českými houfnicemi

Agenti ukrajinské tajné služby SBU za podpory zásahové jednotky provedli ve čtvrtek domovní prohlídky v kancelářích státního zbrojařského koncernu Ukroboronprom a jeho obchodní společnosti Ukrspecexport. Razie souvisí s nákupem vyřazených houfnic Dana československé výroby od české firmy Excalibur Army, uvedla na svém webu televize 112 s odvoláním na opozičního poslance Oleksije Hončarenka. Právě Hončarenko na transakci upozornil generální prokuraturu. ČTK se snaží získat vyjádření české firmy.

"Poslanecké upozornění ohledně možného spáchání úmyslných skutků ke škodě obranyschopnosti Ukrajiny představiteli ministerstva obrany a státní společnosti Ukrspecexport, a sice konkrétně uzavření kontraktu s českou společností Excalibur Army na dodání vyřazených samohybných houfnic ráže 152 milimetrů Dana, bylo prozkoumáno. Oznamujeme, že skutečnosti uvedené ve vašem poslaneckém upozornění jsou předmětem vyšetřování, které SBU v rámci trestního stíhání zahájila 17. listopadu," sdělila poslanci prokuratura. V případu prý může jít o vlastizradu.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Uhelná komise chce ukončit využívání uhlí v roce 2038

Uhelná komise v pátek doporučila ukončit využívání uhlí v Česku v roce 2038. O věci bude finálně rozhodovat vláda. Informaci od několika zdrojů ČTK potvrdil Jiří Koželouh z Hnutí Duha, který je v komisi za asociaci ekologických organizací Zelený kruh. Komise pracovala se scénáři konce využívání uhlí v letech 2033, 2038 a 2043.

Podle zdrojů ČTK hlasovalo 15 členů komise pro rok 2038, dva byli proti a dva se zdrželi.

Celkem má komise 19 členů. Česká uhelná komise byla zřízena loni, je poradním orgánem vlády. Mezi členy jsou zástupci těžařů, akademici i ekologové. Mimo jiné mezi ně patří generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, předseda Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu Rostislav Palička nebo vedoucí energetické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský. Vedou ji ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy