Roaming zlevní víc než o polovinu, plánují europoslanci

Tereza Holanová Tereza Holanová
14. 2. 2012 17:20
Současné cenové stropy v EU označují za vysoké zákazníci i politici
T-Mobile G1, nový mobilní zázrak od Googlu
T-Mobile G1, nový mobilní zázrak od Googlu | Foto: Aktuálně.cz, T-Mobile

Brusel - Obyvatelům Evropské unie se blýská na lepší časy. Při cestování po unii v následujících letech pravděpodobně zaplatí za telefonování, psaní SMS zpráv nebo přenos dat méně než doposud. Evropští poslanci totiž aktuálně projednávají návrh na snížení cenových stropů u roamingů.

Pokud europoslanci zlevnění prosadí, měla by od roku 2014 stát minuta hovoru z jiné země Evropské unie maximálně 0,15 eura (3,76 koruny) a poslání SMS 0,05 eura (1,25 koruny).

Mírné snížení cen by mělo nastat už letos v červenci, kdy by cenový strop pro hovory klesl na 0,25 eura (6,26 koruny) za minutu, v případě SMS pak na 0,08 eura (2 koruny).

Mírné snížení už letos

"Evropská komise navrhuje, aby se pokračující růst nákladů, které jsou spojené s používáním telefonu při cestování po EU, jednou pro vždy vyřešil," říká europoslankyně Angelika Niebler.

"To by znamenalo významné snížení oproti částkám, které musí zákazníci platit nyní," zdůrazňuje list The Verge.

V současné době může minuta hovoru ze zahraniční země EU stát až 0,35 eura (8,77 Kč), textová zpráva 0,11 eura (2,77 Kč) a přenos jednoho megabitu 0,5 eura (12,53 Kč).

Že jsou aktuální ceny vysoké, uznávají i evropští poslanci. "Je to frustrující, že zákazníci hradí v éře smartphonů při cestování po Evropské unii tak vysoké ceny," uvádí Niebler.

Navrhované slevy nestačí

Zlevnit by měl i přenos dat. Pokud návrh projde, zákazníci budou platit maximálně 0,2 eura (5 Kč) za megabit. I tato částka ale přijde některým lidem vysoká.

"Miliony majitelů chytrých telefonů v Evropě budou nadále obíráni, dokud evropské instituce skutečně nezasáhnou," komentuje Bengt Beier z organizace Evropané pro férový roaming. Přenos jednoho megabitu by podle Beiera neměl stát více deset centů.

O snížení cen roamingu Evropská unie usiluje již několik let.

Dalším způsobem, jak se v současné době snaží uchránit zákazníky před vysokými poplatky v zahraničí, je cenový strop roamingu.

Pokud majitel mobilního telefonu využije služeb za 50 euro (1 252,5 Kč), operátoři mají povinnost spotřebitele varovat a dát mu na vybranou, zda chtějí roaming nadále využívat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy