Rekordní přebytek obchodu je dočasný, bude ještě hůř

Karel Toman
7. 5. 2009 17:45
Březnový přebytek zahraničního obchodu neznamená trvalé zlepšení, bude se propouštět, varují zaměstnavatelé
Průmyslová výroba dramaticky zpomalila. Ilustrační snímek.
Průmyslová výroba dramaticky zpomalila. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Třiadvacet miliard přebytku, kterým skončila v březnu česká obchodní bilance, přináší dobré i špatné zprávy. Přečtete si, které to jsou.

Co způsobilo tak výraznou změnu?

Zástupci firem i experti se shodují na tom, že kladnou bilanci způsobily dva krátkodobé výkyvy: šrotovné, které posílilo vývoz a naopak pokles dovozu, hlavně plynu.  Podle serveru Patria Online i statistického úřadu tak dovoz v březnu meziročně klesl o 13,5 procenta.

Bude oživení ekonomiky trvalé?

Podle zaměstnavatelů je snížení dovozu příznakem toho, že zlepšení ekonomiky je jen „dočasné a přechodné". „Pokles dovozů, a to i meziměsíční, potvrzuje spíše negativní očekávání, co se týče vývoje investic a celkového vývoje zakázek v zahraničí. I přes dílčí oživení následující vývoj bude pro podniky složitý. Mnohé dále budou nuceny snižovat zaměstnanost," uvedl analytik Svazu průmyslu a dopravy Oldřich Körner.

Kam krize dopadá nejvíc?

„Krize stále dopadá nejsilněji na odvětví výroby strojů, dopravních prostředků, elektrických zařízení a spotřebičů," uvedl Körner.
 „Na místě proto není žádná euforie z očekávaného rychlého oživení. Ani naše průzkumy nepotvrzují možný pozitivní vývoj v nejbližší době," potvrdil rezervovanost svazu jeho ředitel Boris Dlouhý.  Dubnová anketa mezi 1600 členskými firmami svazu podle něj ukázala, že téměř 90 procent podniků v tomto pololetí neočekává oživení a nárůst zakázek.

Co bude až skončí šrotovné?

„Březnový výsledek hodnotím střízlivě," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka Efekt šrotovného je totiž podle něj právě na vrcholu a bude tak spíš odeznívat. Toho, co bude, až šrotovné skončí, se obává i analytik David Marek z Patria Online. „Případný pokles poptávky po automobilech by byl brzdou růstu průmyslové produkce i celé ekonomiky," je přesvědčen Marek, který odhadl celkový efekt šrotovného na českou obchodní bilanci na 15 až 20 miliard korun, tedy asi 0,3 až 0,4 % HDP.

Automobilky táhnou průmysl ke dnu. Snímek z výrobny Honda ve Velké Británii.
Automobilky táhnou průmysl ke dnu. Snímek z výrobny Honda ve Velké Británii. | Foto: Reuters

Kde jsou ukryty dobré zprávy?

Meziroční pokles vývozu se sice v březnu podle serveru Patria Online zmírnil na 6,3 procenta, to je ale podstatně méně než v lednu a únoru.„Březnová data potvrzují, že i v podmínkách dramaticky snížené vnější poptávky jsou exportéři schopni jít si pro zakázky a být v konkurenci úspěšní," řekl náměstek Hovorka, podle něhož jsou nová čísla důkazem toho, že český export už dosáhl dna.

 „V příštím roce by již mělo dojít k mírnému oživení růstu v eurozóně, což je pro českou ekonomiku podstatně významnější stimul než šrotovné," upozornil zase Marek z Patria Online.
 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Dálnice D35 je u Přáslavic uzavřena kvůli nehodě dodávky a dvou aut

Dopravu na dálnici D35 u Přáslavic ve směru na Lipník nad Bečvou uzavřela zhruba na 2,5 hodiny nehoda dodávky a dvou nákladních aut. Jeden z řidičů byl zraněn, informovala mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zhruba od 20:30 je již komunikace v místě nehody průjezdná s omezením, doplnila mluvčí policie Petra Vaňharová. Od víkendu jde již o několikátou vážnou nehodu v této oblasti. 

"Komunikace v místě dopravní nehody je již průjezdná s omezením. Zprovozněn je pouze levý jízdní pruh po 281. kilometr D35. Od tohoto místa začíná další objízdná trasa a to až po 290. kilometr D35 z důvodu oprav poškozeného dálničního povrchu," uvedla mluvčí policie.

Hasiči z dodávky museli vyprostit zaklíněného řidiče, následně jej předali záchranné službě a asistovali při transportu. "K vyproštění jsme využili hydraulické nůžky a rozpínák, odstranili jsme celé dveře a řidiči jsme museli opatrně vyprostit nohy zaklíněné pod palubní deskou. Poté jsme jej na páteřní desce vytáhli z vozu ven," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Jen o několik kilometrů dále, mezi 290 a 281. kilometrem je dálnice v obou směrech uzavřena. V sobotu zde kvůli vysokým teplotám praskla a poté se zvlnila vozovka. K opravě stavbaři používají rychle tuhnoucí směs betonu. Automobilový provoz by v tomto dálničním úseku, který je od soboty v obou směrech uzavřený, měl být obnoven ve čtvrtek.

V této oblasti od víkendu řeší policisté již několik nehod. V pondělí na stejném místě havarovalo nákladní a osobního auto, nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla uzavřena zhruba na tři hodiny.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Golfista Lieser má olympiádu definitivně jistou

Nejlepší český golfista Ondřej Lieser má definitivní jistotu, že si za měsíc zahraje poprvé na olympijském turnaji. Jeho účast v Tokiu potvrdil konečný redukovaný žebříček pro šedesát účastníků. Lieser v něm figuruje na 50. místě. Informovala o tom Česká golfová federace. Start v Tokiu má takřka jistý i Klára Spilková, která reprezentovala již na předchozí olympiádě před pěti lety v Riu de Janeiro.

Devětadvacetiletý Lieser se loni stal senzačně celkovým vítězem zkrácené sezony Challenge Tour a jako první český golfista v historii získal kartu na European Tour. Ve světovém žebříčku profesionálů mu patří 231. příčka.

Ženský olympijský žebříček se oficiálně uzavře až 29. června po skončení majoru KPMG Women's Championship a berounském turnaji Czech Ladies Open. Spilková se představí v zámoří, aktuálně jí patří v redukovaném pořadí pro Tokio 51. místo.

Lieser dnes rozšířil seznam českých olympioniků, měsíc před zahájením odložených her má výprava zajištěných 79 účastnických míst.

Aktualizováno před 40 minutami

Nehoda po honičce v Praze si vyžádala šest zraněných včetně tří dětí

Při dopravní nehodě čtyř aut v Praze 4 - Michli se zranilo šest lidí. Dva z nich mají těžká zranění. Mezi lehce zraněnými byly i tři děti, uvedla mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Nehoda se stala v úterý chvíli po 19:00 na sjezdu z ulice 5. května do Vyskočilovy ve směru z centra. Podle mluvčího pražské policie Jana Rybanského narazilo auto, které policisté pronásledovali, do dvou osobních aut a autobusu. Mezi zraněnými je podle něj řidič a spolujezdkyně z pronásledovaného vozidla.

"Celkem jsme pečovali o šest zraněných osob, dvě z toho byly zraněny těžce, jedna uvedena do umělého spánku," uvedla Poštová. Mezi čtyřmi lehce zraněnými byly tři děti. Pacienti putovali po ošetření a zajištění do vinohradské nemocnice, nemocnice Motol, střešovické nemocnice a Thomayerovy nemocnice.

Podle mluvčího si policisté všimli v ulici 5. května vozidla, jehož registrační značky byly v pátrání. Rozhodli se proto vozidlo zastavit a řidiče zkontrolovat. Ten ale na světelné ani zvukové výzvy policie nereagoval a snažil se policistům ujet. "Nastala honička, řidič se snažil odbočit do ulice Vyskočilova, nicméně nezvládl řízení a postupně narazil do dvou dalších vozidel a také autobusu," popsal nehodu. Po srážce se zranili lidé v autech i řidič a spolujezdkyně z pronásledovaného vozidla.

Na místo letěl vrtulník záchranné služby. Sjezd do Vyskočilovy ulice je uzavřený.

Zdroj: ČTK
Další zprávy