Rekord: Čechů bez práce je nejméně za 11 let

Redakce EKO
2. 5. 2008 14:40
Míra nezaměstnanosti klesla na 4,7 procenta

Praha - Počet nezaměstananých meziročně klesl na 4,7 procenta, což je nejnižší úroveň od poloviny roku 1997. V prvním čtvrtletí 2008 bylo oproti stejnému období roku 2007 o 93,4 tisíc více zaměstnaných osob, celkem tedy 4 958,3 tisíc lidí.

Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Počet nezaměstnaných osob dosáhl 243,8 tisíc, což je nejnižší úroveň od poloviny roku 1997. Počet nezaměstnaných osob podle metodiky ILO se meziročně snížil o 67,5 tisís osob, počet dlouhodobě nezaměstnaných se přitom snížil o 46,5 tisíc a meziročně poklesl o více než pětinu.

Převážná část všech nezaměstnaných (tedy 71,6 procent) jsou osoby se středním vzděláním bez maturity nebo se základním vzděláním.

Počet osob nezaměstnaných jeden rok a déle se snížil proti 1. čtvrtletí 2007 o 46,5 tisíc na 123,2 tisíc lidí. Přesto však je tento podíl dlouhodobě nezaměstnaných v rámci EU stále vysoký. Obecná míra nezaměstnanosti je v Česku dlouhodobě nižší než průměr za všechny členské země EU i průměr za země eurozóny.

Odlišná metodika zjišťování se promítla do diference mezi výší obecné míry nezaměstnanosti (ILO) a míry registrované nezaměstnanosti ministerstvem práce a sociálních věcí, ale tendence vývoje obou měr byla obdobná. Míra registrované nezaměstnanosti MPSV dosáhla v 1. čtvrtletí šesti procent.

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy