Rekonstrukce pádu do propasti. Co se stalo majitelce KB

Radim Klekner Radim Klekner
29. 8. 2011 22:19
Banka tvrdí, že nemá problémy s likviditou ani že nechystá rekapitalizaci

Paříž - Francouzská bankovní skupina Société Générale, majitelka tuzemské Komerční banky, tvrdí, že nemá žádné problémy opatřit si dostatek peněz na krytí svých veškerých finančních operací. I kdyby ho musela sehnat "přes noc".

Už několik týdnů ale trvá nepříjemný stav, kdy musí přesvědčovat své okolí, že je zdravá.

Pro spektakulární pád svých akcií, které od počátku roku ztratily téměř polovinu hodnoty, stále nenašla náležité vysvětlení. Management banky v celé záležitosti mlčí.

Generální ředitel Frédérif Oudéy se omezil na konstatování, že "celý bankovní sektor prochází složitým obdobím, a finanční trhy jsou proto extrémně nervózní".

Pokud by ale za vším byl jen tlak spekulantů snažících se minimalizovat vlastní ztráty, nemohl by mnohamiliardový propad akcií být zapříčiněn jen článkem zveřejněným v deníku Daily Mail a následnou záplavou internetových příspěvků od novinářů zabývajících se bankovním sektorem.

Société Générale, šedesátiprocentní vlastník Komerční banky, má vlastní jmění o hodnotě více než jeden bilion eur. Jak ale upozorňuje agentura Reuters, z velkých francouzských bank také nejnižší koeficient samofinancování.

Přebíráme jen solidní dezinformace

Redakce Daily Mailu se za svůj článek ze 7. srpna musela omluvit, odmítla ale, že by nějak pochybila. Odvolala se přitom na sérii příspěvků, jež vyšla během léta v deníku Le Monde, v níž se ve formě "novinářské fikce" spekulovalo o možnosti krachu eurozóny a opětovném zavedení německé marky.

Banka to, že by měla problémy, striktně popírá.
Banka to, že by měla problémy, striktně popírá. | Foto: Reuters

Součástí svérázné fikce byl i článek bruselské dopisovatelky listu La Tribune Florence Autretové, podle které šéf jistého newyorského hedgeového fondu citoval Federální obchodní komisi s tím, že je "lepší investovat do cenných papírů s větší likviditou, než jsou ty od Société Générale".

Věta vytržená z kontextu rozjela nečekaný kolotoč. Následně se dostala na twitterovou stránku další novinářky, v tomto případě pracující pro Reuters, a poté ji použil i deník Libération. Neštěstí bylo na světě.

Desátého srpna ztratily cenné papíry Société Générale při obchodování na burze 14,7 procenta ze své hodnoty.

Večer téhož dne francouzská AFP zveřejnila zprávu, podle které se inkriminovaný článek "stal zdrojem nesprávných informací, jež se ve velké míře postaraly o pád akcií Société Générale".

Je třeba počkat na výsledky

Ředitel SG Oudéa nemůže z pochopitelných důvodů přiznat, že by banka měla nějaké potíže, i kdyby na článku z Daily Mailu, podle kterého "stojí na pokraji propasti", bylo jen smítko pravdy.

Když bude nejhůř, pomohou centrální banky.
Když bude nejhůř, pomohou centrální banky. | Foto: Archiv Evropské centrální banky

"Nervozita okolo bankovních titulů potrvá nejméně do listopadu, kdy budou zveřejněny hospodářské výsledky třetího čtvrtletí," tvrdí. "Budeme mít ještě možnost dokázat trhům, že problémy s likviditou nemáme, že naše aktiva jsou zdravá a schopnosti investovat nejsou ničím omezené."

A vylučuje, že by banka chystala rekapitalizaci. Právě z toho ji ale někteří akcionáři podezřívají.

Problémy s likviditou Société Générale odmítá s poukazem na fakt, že jen během krátkodobého obchodování byla 11. srpna schopna dát shromáždit dvě miliardy dolarů, byť s vyšším úrokem, než je běžný.

"Société Générale nemá tak dobře vybudovanou síť drobného bankovnictví jako kupříkladu BNP Paribas (největší francouzská banka - pozn. red.)," upozorňuje analytik společnosti Mandarine Gestion Yohann Salleron. Týká se to - s výjimkou České republiky, kde má SG silnou Komerční banku - zejména dceřiných poboček ze střední a východní Evropy.

Pád do propasti, o níž ve svém příspěvku hovořila Florence Autretová, je ale v případě druhé největší banky ve Francii přesto téměř vyloučen.

A to navzdory skutečnosti, že nakoupila řecké, portugalské, irské, italské, španělské i francouzské dluhopisy v celkové hodnotě téměř čtyřiceti miliard eur. Takový scénář by nedopustila centrální banka - ať již na národní či evropské úrovni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ajax překonal rekord nizozemské ligy, Venlu nastřílel 13 gólů

Fotbalisté Ajaxu deklasovali 13:0 Venlo a zaznamenali nejvyšší výhru v historii nizozemské ligy. Útočník Lassina Traoré přispěl k debaklu pěti góly a třemi asistencemi. Pět gólů v jednom utkání dal v dresu slavného amsterodamského celku naposledy před 35 lety legendární Marco van Basten.

Ajax překonal svou nejvyšší výhru ze sezony 1971/72, kdy porazil 12:1 Arnhem. Také střelecký rekord v utkání na soupeřově hřišti byl dosud v držení úřadujícího nizozemského šampiona, který před třemi lety vyhrál na půdě Bredy 8:0.

Favorit ovládl první poločas ve Venlu 4:0, po změně stran navíc dostal červenou kartu domácí Christiaan Kum a Ajax spustil ve zbytku utkání kanonádu. Míč držel 76 procent hracího času a prostor mezi tyčemi trefil třiadvacetkrát. Soupeř naproti tomu ani jednou.

Výjimečný výkon devatenáctiletého útočníka Traorého z Burkiny Faso doplnili i další spoluhráči. Dva góly a asistenci zaznamenal Jurgen Ekkelenkamp, dvakrát se trefil i střídající veterán Klaas-Jan Huntelaar.

Ajax se tak posunul do čela soutěže, na první místo se ale v případě nedělní výhry v Arnhemu může vrátit PSV Eindhoven. Venlo je s pěti body z šesti zápasů ve středu tabulky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ženy opět vyšly do boje proti Lukašenkovi

Několik stovek běloruských žen dnes opět demonstrovalo v Minsku za odstoupení autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Nejméně deset aktivistek policie zadržela. Menší protivládní demonstrace se konaly i v dalších městech země. Ženy pochodovaly centrem města a měly v deštivém dni červenobílé deštníky v barvách historické běloruské vlajky. Nesly také transparenty, na nichž měly napsány své profese, aby zdůraznily šíři opozice vůči Lukašenkovi. Ten vládne v Bělorusku už 26 let a letos v srpnu ho ústřední volební komise opět vyhlásila vítězem prezidentských voleb. Opozice, EU, USA i další země považují výsledky za zmanipulované. Demonstrace v Bělorusku pokračují už dva a půl měsíce i přes četné zatýkání i mnohdy brutální zákroky vůči jejich účastníkům. 

před 3 hodinami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy