RegioJet začal dobývat Slovensko, první jízdou zdarma

Na trase Bratislava-Komárno bude provozovat státem dotovanou osobní dopravu
RegioJet vyjede z Bratislavy
RegioJet vyjede z Bratislavy | Foto: RegioJet

Bratislava - Český železniční dopravce RegioJet odstartoval v neděli na Slovensku státem dotovaný provoz osobních vlaků. Jezdit bude na 100 kilometrů dlouhé trase Bratislava-Dunajská Streda-Komárno.

Nabízí více spojů a cestující bude vozit v modernějších soupravách než státní přepravce, který se z trati stáhl.

RegioJet nasadil na Slovensku nízkopodlažní klimatizované soupravy od kanadského výrobce Bombardier s tím, že chtějí, "aby cestující cestoval kvalitními jednotkami", jak řekla generální ředitelka Student Agency Martina Blahová při oficiálním zahájení komerčního provozu RegioJetu.

Příchod nového dopravce na slovenské železnice dopoledne na bratislavském hlavním nádraží ohlašovaly mažoretky s hudebním doprovodem, které lákaly Slováky na bezplatnou jízdu vlakem, do konce března navíc nasadil jen symbolické jízdné.

RegioJet uvedl, že v prvních hodinách využilo jeho služeb více než tisíc cestujících.

RegioJet ze skupiny Student Agency bude provozovat v obou směrech dohromady více než 50 spojů denně. To představuje zhruba dvojnásobné navýšení kapacity proti předchozímu jízdnímu řádu státních drah.

Nejvíc souprav bude jezdit mezi slovenskou metropolí a Dunajskou Stredou. Nejrychlejší spoj zvládne tuto 47 kilometrů dlouhou trasu za 38 minut.

 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Netolický skončil podle Hamáčka v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry

Pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) skončil v dozorčí radě České pošty kvůli ztrátě důvěry, řekl ve čtvrtek Blesku vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Z jeho vyjádření vyplývá, že někdejší místopředseda strany Netolický nebude pokračovat ani jako odborný mluvčí ČSSD pro oblast místního rozvoje. Podle Hamáčka by se měl soustředit na Pardubický kraj a vedení najde někoho, ke komu má důvěru.

Netolický minulý týden serveru Seznam Zprávy řekl, že před ním Hamáček 15. dubna hovořil o plánu přivézt milion dávek očkovací látky proti covidu-19 Sputnik V. Nemohl však potvrdit plán výměny Sputniku V za informace o ruském zapojení do explozí ve Vrběticích na Zlínsku, o kterém se podle serveru Seznam Zprávy hovořilo na jedné z Hamáčkových schůzek ve stejný den. Hamáček tuto výměnu odmítá a plánuje se bránit soudně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy