Recese uťala rozvoj nákupních center v Evropě

Veronika Skálová Veronika Skálová
22. 5. 2009 13:52
Developeři omezují své plány na výstavbu nových center. V celé Evropě i v Česku.
Pražské nákupní centrum Palladium bylo dostavěno v říjnu 2007.
Pražské nákupní centrum Palladium bylo dostavěno v říjnu 2007. | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Ještě vloni nabíral růst nových nákupních center v Evropě na rychlosti. Ekonomická krize však při plánování dalšího rozmachu v roce letošním zatáhla za záchrannou brzdu.

Podle zjištění společnosti Cushman & Wakefield totiž krize pozastavila nebo úplně zrušila plány na výstavbu 7 milionů čtverečních metrů nákupních ploch v celé Evropě.

Letos má podle původních plánů developerů na kontinentu vyrůst 10 milionů čtverečních metrů nových center. To je o 40 procent méně, než tvrdili před rokem.

A rok následující má být na nová centra ještě chudší. V celé Evropě má přibýt 7 milionů čtverečních metrů určených pro nákupy, což je nejméně od roku 2005.

Přitom vloni dosáhl rozvoj nového rekordu. Nových nebo rozšířených center bylo v Evropě 310.

Rozvoj brzdí i v Česku

Změny v plánech se nevyhnuly ani České republice. „Nejnovější záměry developerů hovoří o výstavbě 150 000 čtverečních metrů nových ploch včetně rozšíření stávajících projektů. Ještě před rokem se přitom počítalo s objemem přibližně o 65 procent  větším," upozornil Martin Žížala, vedoucí oddělení maloobchodních prostor pražské pobočky Cushman & Wakefield.

Developeři sice tvrdí, že v roce 2010 postaví v Česku 380 tisíc nových nákupních ploch, ale podle Žížaly je financování mnohých projektů zatím nejasné.

„Developeři, kteří otevření tento rok mysleli skutečně vážně, by neměli mít problém tak učinit, jelikož financování projektů měli zabezpečené ještě před vypuknutím krize. Odhodlání bank financovat nová nákupní centra otestují až projekty plánované na roky 2010 a 2011," doplnil Alexander Rafajlovič, vedoucí oddělení průzkumu trhu Cushman & Wakefield.

Příčinou je podle něj zpřísnění podmínek financování i nižší důvěryhodnost developerů.

Zpomalí všichni, ale není to tragédie

Odborníci předpovídají, že krize tvrdě dopadne na všechny až dosud rychle se rozvíjející trhy. Tomu odpovídá i předpokládané snížení nové výstavby nákupních center pro další roky. Ty od loňska klesly z původních 58 procent na 22 procent.

Odborníci však upozorňují, že toto zpomalení nemusí být pro mnoho rozvíjejících se zemí jen ke škodě.

„Některé lokality jako jsou hlavní města, v posledních letech zaznamenaly enormní nárůst nových nákupních center ve velmi krátkém časovém horizontu. Aktuální ovzduší tak dává developerům, obchodníkům i místním správám čas k vyhodnocení současné situace a možnost zvážení případného dopadu další výstavby nových nákupních center," komentoval Alexander Colpaert z evropského oddělení průzkumu trhu Cushman & Wakefield.

Takový postup by jistě podepsali i ekologové. Ti opakovaně upozorňují, že nová centra zabírají často zbytečně úrodnou půdu a zbytečně zvyšují dopravní zátěž.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy