Průzkum: Změnit dodavatele elektřiny? Jedině kvůli ceně

Veronika Skálová Veronika Skálová
7. 10. 2009 15:50
Většina lidí nemá dost informací o konkurenci
Aby Češi změnili dodavatele elektřiny, musí dostat lepší cenu. Nic jiného je nezajímá. Ilustrační foto.
Aby Češi změnili dodavatele elektřiny, musí dostat lepší cenu. Nic jiného je nezajímá. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Zapomeňte na benefity, programy podpory nebo bonusy, zajímá nás jen a pouze nejnižší cena. Takovýto přístup volí podle průzkumu agentury Factum Invenio šedesát procent odběratelů elektrické energie z řad občanů.

Průzkum také zjistil, že téměř čtyři pětiny lidí v Česku nemají dostatek informací o podmínkách u konkurenčních energetických firem. Ze zbývajících 21 procent získala většina odběratelů informace aktivním hledáním, jen menší části je zaslali sami dodavatelé.

Tři pětiny lidí označily za jediný důvod k případné změně dodavatele energie jen a jen cenu. Zbývající dvě pětiny dotázaných pak jako další důležité podmínky zařadili benefitní program (jako prioritu jej uvedlo 10 % dotázaných), možnost fixace ceny (9 %) či možnost odebírat od stejné společnosti jak elektřinu, tak plyn (8 %). Pro šest procent lidí je rozhodujících, že nový dodavatel je velký a spolehlivý. Tři procenta pak nejvíce oceňují služby zákaznického centra.

Průzkum ukázal, že jen každý jedenáctý odběratel byl v poslední době osloven s nabídkou konkurenční společnosti.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 11 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Další zprávy