Průzkum: Třetinu faktur podnikatelé nezaplatí včas

ČTK ČTK
19. 4. 2013 13:30
Každá třetí faktura je zaplacena s více než třicetidenním zpožděním
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Ochota tuzemských podnikatelů platit faktury v termínu je v porovnání s ostatními vyspělými evropskými zeměmi mimořádně nízká.

Vyplývá to z údajů společnosti Omega solutions, podle které je každá třetí faktura zaplacena s více než třicetidenním zpožděním. Nejhůře na to doplácejí řemeslníci, kteří nedostanou zaplaceno včas v polovině případů.

Nejméně zpožděných pohledávek je ve službách. "V tomto oboru je zhruba každá pátá faktura hrazená s měsíčním zpožděním," uvádí ředitel Omega solutions Bedřich Vít. Šance na vymožení dlužné částky je podle něj poměrně dobrá, nutné je však začít včas.

Podle pravidelné analýzy ČSOB Factoring byla platební morálka firem loni nejhorší za poslední tři roky. Podnikatelé a firmy v Česku dostali podle údajů společnosti peníze za dodané služby a zboží o čtyři dny později než v roce 2011. Zatímco předloni zaplatili odběratelé faktury v průměru za 71 dní, loni to bylo za 75 dní.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Štybar skončil na Omloop Het Nieuwsblad po pádu v druhé stovce

Český cyklista Zdeněk Štybar měl v úvodní belgické jarní klasice Omloop Het Nieuwsblad pád a 76. ročník závodu dokončil se ztrátou ve druhé stovce. Vítězství v hromadném spurtu získal jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Davide Ballerini z Itálie.

Pětatřicetiletý Štybar dvousetkilometrový závod z Gentu do Ninove vyhrál v roce 2019 a dnes znovu útočil na přední umístění. Ještě 26 kilometrů před cílem byl v čelní skupině, kterou se pokoušel roztrhat nástupem jeho týmový kolega a mistr světa Julian Alaphilippe. Pak měl ale na rovném úseku silnice Štybar pád, po němž se jen těžce zvedal ze země. Na kolo nakonec nasedl a dojel na 125. pozici s odstupem čtyř a půl minuty.

Pro nejcennější výhru kariéry si dojel šestadvacetiletý cyklista elitního belgického klasikářského týmu Ballerini. Spurt rozhodl jednoznačným způsobem, za ním dojeli Brit Jake Stewart a Belgičan Sep Vanmarcke.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) - 200,5 km:

1. Ballerini (It./Deceuninck-Quick Step) 4:43:03, 2. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 3. Vanmarcke (Belg./Israel Start-Up Nation), 4. Haussler (Austr./Bahrajn Victorious), 5. Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 6. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech) všichni stejný čas, …125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -4:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy