Prodej restituovaného majetku budou církve danit

ČTK ČTK
8. 12. 2012 10:22
Počítá s tím daňová novela, kterou ve Sněmovně předložil poslanec Michal Doktor
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Příjem z prodeje majetku, který církve získají podle nově schváleného zákona o vyrovnání s církvemi, už nemá být osvobozen od daně z příjmu.

Počítá s tím daňová novela, kterou ve Sněmovně předložil poslanec Michal Doktor (Jihočeši 2012, dříve ODS). Daně by měly církve platit při prvním prodeji nemovitostí i movitých věcí, které získají podle zákona zpět. Osvobození od daně z příjmu jim zůstane jen pro nabytí majetku.

Doktorův návrh je výsledkem dohody s premiérem Petrem Nečasem, v jejímž důsledku nakonec restituce při schvalování ve Sněmovně podpořil a Sněmovna je schválila.

"Církvím bude do budoucna uložena povinnost platit daně, tak jako je platí každý jiný daňový poplatník, každá jiná právnická osoba takového druhu," řekl Doktor začátkem listopadu ve Sněmovně, když se zákon schvaloval poté, co ho zamítl Senát.

ČSSD navrhla zrychlený režim

Text novely je stručný. Vypouští jen slova týkající se osvobození při prvním prodeji. Ve druhém článku stanoví přechodné ustanovení, aby se zdanění vztahovalo zpětně i na majetek prodaný před nabytím účinnosti Doktorova návrhu.

Poslanec tvrdí, že počet subjektů, kterých se to bude týkat, je již nyní konečný a známý a že uplatněním tohoto postupu nemůže poplatníkům vzniknout žádná materiální, ani nemateriální újma.

Stejný návrh podali i poslanci ČSSD. Účinnost jejich návrhu je stanovena dnem vyhlášení. Případné prodeje majetku, které by mu předcházely, by tedy byly od daně osvobozeny. Sociální demokraté však svůj návrh předložili tak, aby ho Sněmovna mohla schválit ve zrychleném režimu již v prvním čtení.

Doktor uvádí, že bližší vyčíslení dopadů jeho návrhu na státní rozpočet by muselo vycházet z toho, kolik majetku chtějí církve prodávat a za jakou cenu. Je však podle něj jisté, že daňový význam této změny poroste s tím, jak porostou ceny prodávaného majetku. Dolní hranici výnosů pro státní rozpočet odhaduje na řádově stovky milionů korun.

 

Právě se děje

Další zprávy