Prodej aut v Česku roste, letos hlavně díky firmám

Radek Pecák Radek Pecák
3. 12. 2010 14:58
Letos více než soukromníci nakupují firmy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Škoda-auto

Praha - Už 154 107 nových aut se od ledna do konce listopadu prodalo na území ČR. Čerstvou statistiku zveřejnil Svaz dovozců automobilů.

"Oproti loňskému roku letošní trh zaznamenává obrácený trend. Firemní vozidla tvoří 60 procent prodejů a privátní 40 procent," uvedl tajemník svazu Pavel Tunkl.

Nejvíce lidé kupovali Škodovky. Tato značka je na žebříčku s velkým náskokem první. Zaznamenala 48 788 nově registrovaných automobilů, následuje Ford s prodejem 12 987 vozů a třetí skončil Volkswagen s odbytem 11 920 aut.

Dodávky se neprodávají

Nadále se neprodávají dodávky. Kategorie lehkých užitkových vozidel totiž pokračovala v propadu o téměř 43 procent na 10 439 vozů. Nejlépe se dařilo Fordu, který prodal 1778 aut, následuje Renault s 1318 vozy a Fiat s odbytem 1205 aut.

Naopak trh s velkými nákladními vozy prožívá oživení. Prodej nákladních automobilů se v listopadu zvýšil o 60 procent, celoročně pak prodej vzrostl o sedm procent na 4727 vozidel. Nejvíce prodaly značky Mercedes, MAN a DAF.

Lidé ještě letos moc nekupovai motocykly, které spíše než k dopravě slouží v Česku k zábavě. První registrace motocyklů poklesly o šest procent na 18 040 strojů. Nejprodávanější byly čínská Rhon a dále Honda a Yamaha.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Jižní Korea bude investovat do systému na ochranu před drony

Jižní Korea hodlá investovat 88 miliard wonů (1,7 miliardy korun) do vývoje systému, který bude od roku 2023 schopen zachytit a zneškodnit bezpilotní letouny. Důvodem je zejména opakované narušování jihokorejského vzdušného prostoru severokorejskými špionážními drony. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Systém, který má pracovní název Block-1, bude mít za úkol sledovat a ničit malé drony a další malé letouny, uvedla jihokorejská agentura pro nákup zbraní DAPA. "Naším cílem je systém vylepšit, aby byl nakonec schopen zachytit stíhačku a satelit," napsal v prohlášení vysoce postavený představitel DAPA.

před 48 minutami

Turnov podal dovolání v restituční kauze Walderode, přidal se k Lesům ČR

Turnov podal dovolání k Nejvyššímu soudu v restituční kauze rodu Walderode. Město chce podle starosty Tomáše Hockeho dovoláním zvrátit rozhodnutí soudů, které nárok šlechtického rodu na vydání panství na Turnovsku uznaly za oprávněný. Stejný krok jako Turnov učinil už státní podnik Lesy ČR a podle informací ČTK se chystají dovolání podat i památkáři. Rod se majetku domáhá od roku 1992. Ve sporu jde i o zámek Hrubý Rohozec, lesy a pozemky. 

před 53 minutami

V depu v Praze vykolejila při posunu lokomotiva, provoz už je obnoven

V železničním depu v Praze Vršovicích dnes ráno vykolejila posunovací lokomotiva. Nehoda zastavila na zhruba dvě a půl hodiny provoz příměstských vlaků mezi hlavním nádražím a Braníkem, dotkla se i dálkových spojů vyjíždějících z depa, kvůli nehodě nabraly zpoždění.

Lokomotiva se podle mluvčí při nehodě dostala oběma nápravami mimo koleje a vlaky kvůli tomu musely odjíždět z depa jinou než výjezdovou stranou. "Musely se přeorganizovat a odjíždět druhou stranou, proto tam byla zpoždění," uvedla mluvčí. Doplnila, že největší dosažené zpoždění jednoho z vlaků bylo kolem 50 minut.

Kolem 07:30 se provoz v depu podle mluvčí vrátil do standardního režimu a omezení mezi hlavním nádražím a Braníkem skončilo.

před 1 hodinou

Ceny ropy zahájily obchodování v Asii poklesem o jedno procento

Ceny ropy zahájily úterní obchodování v Asii poklesem o více než jedno procento, drží se však relativně vysoko. Obchodníci zůstávají kvůli sobotnímu útoku na ropná zařízení v Saúdské Arábii, které snížily těžbu země o polovinu, nervózní. V pondělí ceny v reakci na útoky stouply nejvíce za několik desetiletí. 

Kolem 7:30 (středoevropského času) cena severomořské ropy Brent klesla o 0,9 procenta na 68,41 dolaru (v přepočtu zhruba 1606 korun) za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražila o 1,3 procenta na 62,07 dolaru za barel.

V pondělí cena ropy Brent po začátku obchodování stoupla o téměř 20 procent, což byl nejvyšší pokles za téměř 30 let. Později část zisků smazala a uzavřela s růstem o 15 procent.

před 1 hodinou

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová zahájí dialog s nespokojenými obyvateli města

Propekingská správkyně Hongkongu Carrie Lamová zahájí se svým vládním týmem dialog s obyvateli této bývalé britské kolonie, která se v roce 1997 vrátila pod správu Číny. Informovala o tom v úterý agentura Reuters. Podle Lamové se první setkání místní vlády a obyvatel Hongkongu bude konat příští týden, dialog má být tak otevřený, jak to jen bude možné. Přihlásit se mohou zájemci z řad veřejnosti.

Lidé v Hongkongu začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování slíbila Lamová na počátku měsíce stáhnout.

Další zprávy