Prodej aut v Česku roste, letos hlavně díky firmám

Radek Pecák Radek Pecák
3. 12. 2010 14:58
Letos více než soukromníci nakupují firmy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Škoda-auto

Praha - Už 154 107 nových aut se od ledna do konce listopadu prodalo na území ČR. Čerstvou statistiku zveřejnil Svaz dovozců automobilů.

"Oproti loňskému roku letošní trh zaznamenává obrácený trend. Firemní vozidla tvoří 60 procent prodejů a privátní 40 procent," uvedl tajemník svazu Pavel Tunkl.

Nejvíce lidé kupovali Škodovky. Tato značka je na žebříčku s velkým náskokem první. Zaznamenala 48 788 nově registrovaných automobilů, následuje Ford s prodejem 12 987 vozů a třetí skončil Volkswagen s odbytem 11 920 aut.

Dodávky se neprodávají

Nadále se neprodávají dodávky. Kategorie lehkých užitkových vozidel totiž pokračovala v propadu o téměř 43 procent na 10 439 vozů. Nejlépe se dařilo Fordu, který prodal 1778 aut, následuje Renault s 1318 vozy a Fiat s odbytem 1205 aut.

Naopak trh s velkými nákladními vozy prožívá oživení. Prodej nákladních automobilů se v listopadu zvýšil o 60 procent, celoročně pak prodej vzrostl o sedm procent na 4727 vozidel. Nejvíce prodaly značky Mercedes, MAN a DAF.

Lidé ještě letos moc nekupovai motocykly, které spíše než k dopravě slouží v Česku k zábavě. První registrace motocyklů poklesly o šest procent na 18 040 strojů. Nejprodávanější byly čínská Rhon a dále Honda a Yamaha.

 

Právě se děje

před 21 minutami

V Česku dnes k 18:00 přibylo přes 6800 případů covidu-19, rekordní je i počet úmrtí

V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. V úterý bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za dnešek k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dále zrychluje také nárůst množství lidí, kteří skončili po nákaze koronavirem v nemocnicích. Podle posledních údajů ministerstva za pondělí přibylo 343 hospitalizovaných na celkových 4064, zatímco v předchozích dnech nárůst nepřesáhl tři stovky za den. Ve vážném stavu je 634 hospitalizovaných.

Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188.773 případů covidu-19.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy