Prodej aut v Česku roste, letos hlavně díky firmám

Radek Pecák Radek Pecák
3. 12. 2010 14:58
Letos více než soukromníci nakupují firmy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Škoda-auto

Praha - Už 154 107 nových aut se od ledna do konce listopadu prodalo na území ČR. Čerstvou statistiku zveřejnil Svaz dovozců automobilů.

"Oproti loňskému roku letošní trh zaznamenává obrácený trend. Firemní vozidla tvoří 60 procent prodejů a privátní 40 procent," uvedl tajemník svazu Pavel Tunkl.

Nejvíce lidé kupovali Škodovky. Tato značka je na žebříčku s velkým náskokem první. Zaznamenala 48 788 nově registrovaných automobilů, následuje Ford s prodejem 12 987 vozů a třetí skončil Volkswagen s odbytem 11 920 aut.

Dodávky se neprodávají

Nadále se neprodávají dodávky. Kategorie lehkých užitkových vozidel totiž pokračovala v propadu o téměř 43 procent na 10 439 vozů. Nejlépe se dařilo Fordu, který prodal 1778 aut, následuje Renault s 1318 vozy a Fiat s odbytem 1205 aut.

Naopak trh s velkými nákladními vozy prožívá oživení. Prodej nákladních automobilů se v listopadu zvýšil o 60 procent, celoročně pak prodej vzrostl o sedm procent na 4727 vozidel. Nejvíce prodaly značky Mercedes, MAN a DAF.

Lidé ještě letos moc nekupovai motocykly, které spíše než k dopravě slouží v Česku k zábavě. První registrace motocyklů poklesly o šest procent na 18 040 strojů. Nejprodávanější byly čínská Rhon a dále Honda a Yamaha.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy