Pro 400 milionů si do Sazky přišli bez ohlášení manželé

Jiří Hovorka Kateřina Vokurková Jiří Hovorka, Kateřina Vokurková
Aktualizováno 11. 11. 2013 11:00
Manželé si pro výhru přišli bez ohlášení, velkou část výhry dají na dobročinné účely.
Foto: Petr Protivánek

Praha - Výherci rekordního jackpotu ve sportce se v pondělí ráno přihlásili Sazce. Pro 399 904 705 korun si do sídla společnosti přišel manželský pár středního věku z Chrudimska.

"I když je běžné, že výherci nejdříve kontaktují call centrum Sazky a sjednají si schůzku k převzetí výhry, tentokrát přišli zcela nečekaně krátce po osmé hodině," řekl mluvčí Sazky sázkové kanceláře Václav Friedmann.

Výherci si převzali maximální možnou hotovost ve výši 350 tisíc korun a po zhruba čtyřiceti minutách opustili budovu Sazky v pražských Vysočanech.

"Muž byl relativně klidný, působil dojmem, že se z výhry sice raduje, ale na druhou stranu si uvědomuje, že má velkou zodpovědnost, jak s penězi naloží. Jeho manželka opakovala, že tomu stále nemůže uvěřit," popisuje rozpoložení manželů Friedmann.

Sazka má nyní 60 dní na převod peněz. Výherci avizovali, že částku rozloží na několik bankovních účtů. "Budeme se snažit peníze převést s předstihem, aby měli výherci částku na svých účtech ještě před vánočními svátky," dodává Friedmann.

Část peněz půjde na dobročinnost

„Výhru vyplatíme z našich rezerv, které máme uložené v bance. Ty překračují částku 400 milionů," ubezpečuje mluvčí Sazky.

Manželé zatím neřekli o výhře ani blízké rodině. Velkou část peněz chtějí věnovat na dobročinné účely, zejména na pomoc nemocným dětem. "Část peněz hodlají výherci investovat pro budoucí generace a zbytek výhry jim pomůže splnit si své sny. Konkrétní být příliš nechtěli, nicméně hovořili o cestování a hezkém bydlení," dodává Friedmann.

Podle něj se manželé shodli na tom, že pokud by měla výhra o nulu méně, bylo by pro ně rozhodování jednodušší.

Rekordní výhra padla v prvním tahu nedělního losování Sportky 3. listopadu. Sázející uhodl díky náhodnému tipu všech šest čísel prvního tahu včetně posledního čísla hry Šance. Čísla 5, 8, 15, 23, 37, 39, 42 a 6 ze Šance výherci přinesla takřka 400 milionů korun. Šance, že sázející při plném tiketu trefí stejná čísla jako vylosovaná, je přitom 1:6,7 milionu.

Až do 3. listopadu byla historicky nejvyšší výhrou částka 148 583 028 korun, kterou si však v roce 2002 mezi sebe rozdělili dva sázející Sportky.

Doposud nejvyšší individuální výhru 126 197 012 korun získal 15. října letošního roku sázející ve hře Euromiliony.

"Výherce této částky přišel hned druhý den ráno, taktéž bez ohlášení. Muž středního věku z Prahy neměl vůbec představu, co má dělat. Byl silně rozrušený. Museli jsme ho uklidňovat," vzpomíná Friedmann.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy