Připravte se na zácpy směr moře, soud odmítl obchvat

Tomáš Fránek
19. 4. 2010 14:14
Nejvyšší správní soud zjistil závažné pochybení při schvalování trasy obchvatu Znojma. Zahrádkáři vyhráli

* Připravujeme pro vás reakce úřadů a ministerstva životního prostředí

Brno - Jedna z nejdůležitějších tras spojujících Česko s Rakouskem, po které ročně projíždějí statisíce lidí zejména k Jaderskému moři, je znovu v ohrožení.

Nejvyšší správní soud vyhověl lidem z občanského sdružení Obchvat, kterým se nelíbí postup města, kraje a státu při budování obchvatu Znojma. Podle soudu úředníci a politici nepostupovali v souladu se zákonem.

Spor o obchvat druhého největšího města na jihu Moravy trvá už čtrnáct let. Jde přitom o velmi důležitou silnici - cesta přes Znojmo patří hlavně v létě mezi hlavní trasy pro lidi z Česka a Polska při cestě k moři do Chorvatska a Itálie. Denně městem projede až dvaadvacet tisíc aut.

Čtyřikrát u soudu

O žalobě, ve které Nejvyšší správní soud nyní vyhověl lidem, kteří mají v trase obchvatu své zahrádky, se soudy přely také dlouho: už od roku 2007.

Dvakrát o ní rozhodoval Krajský soud v Brně, který vždy rozhodl ve prospěch úředníků a politiků. Souhlas ministerstva životního prostředí se stavbou a trasou obchvatu byl v pořádku, i když byl vydán už v 90. letech podle starého, dnes už neplatného zákona. A to přesto, že se projekt výstavby obchvatu změnil.

"Soud považuje za zásadní stanovisko ministerstva, podle kterého předložený aktualizovaný projekt neobsahuje takové změny, odůvodňující nové posouzení stavby," rozhodl Krajský soud v Brně.

Nejvyšší správní soud ale nyní toto stanovisko neuznal. Podle senátu vedeného soudcem Michalem Mazancem je totiž jednoznačné, že je právo na straně lidí, kterým se postup úřadů nelíbí.

Soud tak rozhodl, že změny (v trase obchvatu a změny křižovatek na trase v mimoúrovňové křižovatky) jsou natolik zásadní, že by znovu měly být posouzeny kvůli vlivu na životní prostředí.

Stavba se změnila, úřadům to nevadilo

Soudci uvedli, že stanovisko ministerských úředníků je nedostatečné. "Je možné rozumně předpokládat, že změna charakteru křížení na mimoúrovňové například vyžaduje vyšší nároky z hlediska záboru území," uvedli soudci.

Celý proces posouzení stavby a trasy obchvatu tak měl být podle Nejvyššího správního soudu uskutečněn podle nového zákona, staré stanovisko nemělo být bráno v potaz.

Žalobu občanského sdružení tedy musí znovu projednat Krajský soud v Brně.

Část obchvatu Znojma už přitom stojí, nikam ale nevede. Na pokračování výstavby této silnice nejsou sice nyní peníze, nové posuzování trasy může znovu čekání na tuto silnici oddálit.

Znojmo i obce v okolí musí kvůli neexistujícímu obchvatu počítat s tím, že ulice jsou plné kamionů. Po loňském zpoplatnění cesty do Rakouska z Pohořelic na Mikulov pro kamiony totiž míří do Znojma ve velkém nákladní auta, ulice města jsou přeplněné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy