Přeplatek jako základ pro zálohy? Bez souhlasu ne

Veronika Skálová Veronika Skálová
9. 11. 2011 11:17
Některé energetické firmy nevrací přeplatky, půjčují si tak vlastně od zákazníků
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Praha - Roční nedoplatek za elektřinu, plyn nebo dodávky tepla někdy může činit pár desítek korun, ale i při drobné prodlevě se upomínky s výhrůžkami soudem a exekucí jen valí. Na druhé straně přeplatek na váš účet nikdy nedoputuje, i kdyby se počítal na tisíce - někteří dodavatelé energií jej totiž automaticky rozpustí v zálohách na další období.

Na tento dvojí metr některých energetických firem upozornil spotřebitelský časopis dTest. Zároveň upozornil, že automatické převedení přeplatku na zálohy klienta na další období rozhodně není v pořádku.

"Jednostranné převedení přeplatku do následujícího zúčtovacího období, neodsouhlasí-li konkrétní zákazník výslovně takový postup, je nepřípustné. Pokud k souhlasu nedošlo, může zákazník požadovat okamžité vrácení přeplatku spolu s úroky z prodlení a náhradu případně vzniklé škody," upozorňuje Martina Vernerová, vedoucí právní poradny časopisu.

Firmy způsobují klientům zbytečné komplikace

Takový postup lze považovat za bezdůvodné obohacení. Na situaci totiž jednoznačně vydělá energetická společnost, která má k dispozici peníze klienta v podstatě v podobě bezúročného úvěru.

Zákazníci navíc mohou mít s takovým chováním nepříjemnosti. Odhlédneme-li od situace, kdy s avizovaným přeplatkem počítají v hospodaření na další měsíce, komplikaci představuje i rušení a opětovné zřizování trvalého příkazu k úhradě, když z přeplatku rozděleného na zálohy už nic nezbude.

Přehled postupu, jakým jednotliví dodavatelé energií řeší vracení přeplatků, je k dispozici na internetových stránkách časopisu dTest.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 36 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy