Překvapení: Čechy nákupy na internetu tolik nezajímají

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
15. 6. 2010 16:03
Nakupování knih na internetu Čechy moc neláká
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Dell

Praha  - Domácí spotřebiče jsou jedinou kategorií zboží, o jehož nákupy mají Češi větší zájem než je průměr v Evropě. Jinak jsou podle průzkumu Barometr Cetelem  Češi při při nákupech na internetu stále zdrženlivější než obyvatelé některých evropských zemí.

Obliba internetových obchodů sice v posledních letech v ČR rychle roste a celkem Češi v roce 2009 podle odhadů Asociace pro elektronickou komerci (APEK) utratili v internetových obchodech 26 až 27 miliard korun, ale většinu druhů zboží nakupují stále méně než jiní Evropané.

U zmiňovaných domácích spotřebičů si zhruba 56 procent Čechů si podle průzkumu umí představit, že by domácí spotřebiče místo v kamenných prodejnách nakupovali na internetu, zatímco průměr ve sledovaných evropských zemích činil 50 procent. V případě knih, CD a videoher si to však umí představit jen 50 procent lidí, což je o 18 procentních bodů méně než je průměr ostatních sledovaných zemí.

Skoro všichni, kdo mají internet, na něm také nakupují

Podobná situace je u zboží a služeb z kategorie volného času a cestování (43 vůči 58 procentům), audiovizuální a výpočetní techniky (45 vůči 48 procentům), oděvů (30 procent vůči 47 procentům) či nábytku (16 vůči 29 procentům).

Průzkum byl kromě Česka proveden v Německu, Belgii, Španělsku, Francii, Itálii, Portugalsku, Velké Británii, Maďarsku, Polsku, Rusku a na Slovensku.

Podle dubnového průzkumu společnosti Mediaresearch ale na internetu už nakupovalo 95 procent Čechů, kteří mají internetové připojení. Téměř polovina z nich utratila do 10 000 korun za rok. Polovina lidí nakupuje na internetu alespoň jednou za čtvrt roku, pět procent pak nejméně jednou za týden.

Lidé na internetu nejvíce utráceli především za stolní nebo přenosné počítače a počítačový hardware, které tvořily 45 procent nákupů. Přibližně třetina lidí v posledním roce nakoupila oblečení či boty, mobilní telefony a jejich příslušenství, domácí spotřebiče a knihy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy