Předvánoční akce? Obě boty levé

ČTK
18. 12. 2006 10:03
Praha - Zákazníci by měli být při nákupech opatrní. V obchodech na ně čekají překvapení jako salám se 145 procenty masa.
Foto: Reuters

Svědčí o tom úsměvné stížnosti či příhody, s nimiž se lidé obracejí na poradny Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).

Například jistý muž si v brněnském obchodě koupil nové boty. Po příchodu domů ale zjistil, že jsou obě levé. Když chtěl boty reklamovat, nestačil se divit.

"Prodavačka mu suše sdělila, že se jedná o obuv typu Nepár a že co si koupil, to má," uvedla na internetových stránkách SOS Gerta Mazalová z brněnské spotřebitelské poradny.

Dodala, že nespokojený zákazník odmítl chodit napůl obutý a napůl bos a po poradě s odborníky z poradny se mu boty podařilo vrátit obchodníkovi. "Dnes se již pyšní novými botami, které jsou určeny pro obě nohy a koupeny byly u zcela jiné firmy," podotkla Mazalová.

Víc masa než salámu

Naopak ze salámu Herkules, který byl k dostání v prodejnách jednoho z obchodních řetězců, by měli velkou radost všichni jedlíci. Na jeho etiketě, kterou SOS zveřejnilo na internetu, totiž bylo uvedeno, že obsahuje 142 procent vepřového masa.

"Podle majitele továrny, která ho uvedla na světový trh, už o něj projevují zájem hlavy korunované i bohatí šejkové. Vyjednává se i o dodávky v rámci kosmických programů. Na český trh se omylem zatoulala jedna dodávka," glosovalo rekordní salám SOS na svých internetových stránkách.

Podprsenka pro vnučku

Jiný obchodník zase doplatil na svoji vynalézavost, pomocí níž se snažil z lidí vymámit peníze. Jedné stařence totiž poslal balíček, který obsahoval krajkovou podprsenku a tanga. Paní nečekanou zásilku odložila do skříně, ale za několik dní od vykutáleného obchodníka obdržela poštou složenku na poměrně velkou částku a upozorněním, že se zavázala k dalším objednávkám spodního prádla. V opačném případě ji obchodník vyhrožoval soudními tahanicemi.

Foto: Aktuálně.cz

"Babička se rozběhla do naší poradny celá zdrcená a uplakaná. Pesimistické představy jí nedovolily ani spát. Uklidnila se až po vysvětlení, že nic platit nebude, protože si nic neobjednala, a že ani nemusí nic vracet," uvedla Mazalová.

Příběh měl podle Mazalové šťastný konec. "Dopis jsme šlechetnému prodejci jejím jménem napsali a babička měla dárek pro svoji vnučku k Vánocům bez zaplacení," dodala Mazalová

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy