Předváděcí akce: ČOI dala pětkrát vyšší pokuty

ČTK ČTK
26. 6. 2013 10:45
Za prvních pět měsíců udělila inspekce desetkrát vyšší sankce než loni
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila od ledna do května organizátorům předváděcích akcí pokuty za 10,3 milionu korun. Objem sankcí i jejich počet roste, loni za stejné období výše sankcí činila 1,9 milionu korun.

Inspekce za prvních pět měsíců roku zjistila závady u 79 procent předváděcích akcí. Celkem letos ČOI udělila jejich organizátorům sedmdesát pokut.

Dosud nejvyšší pokutu, dva miliony korun, dostala 1. Česká reklamní společnost v květnu, a to za promyšlenou manipulaci a agresivní nátlak na seniory během prodeje, uvedla ČOI.

Společnost Alfa Orange dostala pokutu 800 tisíc, firma Czech Reisen půl milionu korun. ČOI také podala návrh na zrušení jejího živnostenského oprávnění. Reklamní společnost Senior dostala od ČOI sankci půl milionu korun.

"Postupujeme tvrději při opakujících se prohřešcích. Úspěšnost našeho přístupu dokazuje skutečnost, že řada 'šmejdů' začíná své aktivity přesouvat do zahraničí," uvedl ústřední ředitel ČOI Vladimír Velčovský.

Přísnější pravidla pro "šmejdy"

Pravomoci ČOI se od roku 2014 zvýší - inspekce bude moci pořizovat na předváděcích akcích zvukové a obrazové záznamy. Použití záznamové techniky má odradit prodejce od použití agresivních obchodní technik, jako je například bránění seniorům v odchodu z prodejní akce nebo odebírání občanských průkazů a odmítání jejich vrácení bez uzavření kupní smlouvy, křičení na seniory či přímé vyhrožování.

Podle návrhu novely zákona o ochraně spotřebitele budou také muset pořadatelé předváděcích akcí hlásit dopředu ČOI místo konání, datum, časový harmonogram a jaké zboží na akci budou nabízet.

Stejné údaje budou muset být také na letácích, kterými organizátoři zejména seniory na tyto akci lákají. Za porušení těchto povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta.

Senioři, kteří se stali obětí podvodných praktik těchto prodejců, se budou moci obrátit na systém spotřebitelského ombudsmana. Na podzim by měl vstoupit v účinnost i zákaz řetězení živností. Ten má zabránit současné praxi, kdy podnikatel, kterému byla zrušena živnost, dál podniká ve stejném oboru.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy