Přebytek zahraničního obchodu je 2. nejvyšší v historii

Ekonomika Ekonomika
6. 8. 2009 9:11
Vývoz i dovoz klesají už devátý měsíc za sebou

Praha - Bilance zahraničního obchodu České republiky skončila v červnu přebytkem 20,4 miliardy korun, který byl meziročně o 6,5 miliardy vyšší. Vyplývá to z předběžných údajů Českého statistického úřadu.

Vývoz klesl meziročně v běžných cenách o 15,1 procenta, dovoz o 19,3 procenta. Vývoz i dovoz tak klesají už devátý měsíc za sebou. Za posledních dvanáct měsíců v porovnání s předchozími dvanácti měsíci klesl vývoz i dovoz shodně o 13,4 procenta.

Přebytek obchodní bilance dosáhl druhé nejvyšší hodnoty od vzniku samostatné České republiky (po 22,5 miliardách letos v březnu).

"Ke zlepšení celkového salda přispělo především snížení deficitu bilance obchodu s minerálními palivy o šest miliard korun," uvedl statistický úřad ve své zprávě. Přebytek rostl i v obchodě se surovinami, polotovary a materiály či nápoji a tabákem. Záporně na celkovou bilanci působilo snížení aktiva v obchodě s průmyslovým spotřebním zbožím (o 0,9 miliardy) a stroji a dopravními prostředky.

Za překvapivě dobrými výsledky červnového zahraničního obchodu stojí podle analytiků oslovených ČTK především levnější ceny dovážených surovin, hlavně ropy a propad dovozu. Zda je to začátek lepšícího se celkového trendu, zatím podle ekonomů ovšem nelze z jistotou říci.

Pomohl zájem o auta u sousedů

"Červnový výsledek zahraničního obchodu ovlivnila zejména pokračující silná poptávka po automobilech v Evropě," komentuje výsledky ředitel Odboru ekonomických analýz ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek.

Počty registrací nových automobilů rostly zejména v zemích, kde mají naši výrobci tradičně silné postavení. V Německu tak došlo k 40% meziročnímu nárůstu a na Slovensku bylo v červnu zaregistrováno dokonce o 57 % více nových automobilů.

Vývoj bilance zahraničního obchodu (klikněte pro zvětšení)
Vývoj bilance zahraničního obchodu (klikněte pro zvětšení) | Foto: ČSÚ

"Výsledná obchodní bilance je také pozitivně ovlivněna stále příznivou směnnou relací. Pozitivním signálem do budoucna je pak zlepšující se podnikatelská nálada u našich obchodních partnerů," dodává Vomastek.

Větší vývoz hlavně do Německa

Kladná bilance vzrostla hlavně v obchodě s Německem a dále pakl s Rakouskem, Itálií a Francií. Naopak ke zhoršení bilance došlo v obchodě s Polskem (dostal se do deficitu), vzrostl i schodek obchodu s USA.

Se zeměmi Evropské unie je bilance v přebytku 41,8 miliardy (meziroční pokles o miliardu), s nečlenskými státy je v deficitu 21,3 miliardy korun (zlepšení o 7,5 miliardy).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy