Pražská burza končila poslední obchodní den roku růstem

ČTK ČTK
30. 12. 2013 18:13
O růst se postaraly zejména akcie Komerční banky. Burza rostla už po šesté za sebou.
Foto: Jan Langer

Praha - Pražská burza pošesté za sebou rostla, index PX se v závěrečný obchodní den roku zvýšil o 0,22 procenta na 989,04 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. O růst se zasloužily především akcie Komerční banky, které si připsaly 0,82 procenta na 4421 korun. Uzavřely tak na téměř měsíčním maximu, uvedl analytik Patria Direct Pavol Mokoš.

Akcie ČEZ podle něj znovu narazily na "silnou rezistenci" kolem 520 korun, takže po slibném růstu nakonec skončily se ziskem pouze 0,27 procenta na 517 korunách.

Jaderná elektrárna Dukovany oznámila, že do sítě dodá nejvíce proudu za téměř 28 let svého provozu. Celkem by letos měla vyrobit 15,67 terawatthodin elektřiny.

Na rozdíl od Komerční banky ztrácela bankovní skupina Erste, jejíž akcie zlevnily o 0,26 procenta na 698 korun. Po čtyřdenním růstu, který vyvrcholil pátečním posílením o více než 11 procent, oslabily akcie mediální společnosti CME. Ty během pondělní seance ztratily 1,08 procenta na 73,20 koruny.

Při závěrečné seanci roku se obchodovalo v podprůměrném objemu necelých 310 milionů korun. Na Silvestra zůstane pražská burza druhý rok za sebou uzavřena.

Koruna proti pátečnímu závěru posílila vůči euru o čtyři haléře, kolem 17:00 měl podle serveru Patria Online kurz hodnotu 27,40 Kč/EUR. K dolaru si česká měna polepšila o sedm haléřů na 19,85 Kč/USD.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy