Pravá česká zabijačka je z Německa, zjistili v Lidlu

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
23. 2. 2012 9:30
Potravinářská inspekce: Také Lidl používal matoucí označení výrobků

* Doplněno vyjádření společnosti Lidl uprostřed článku.

Ostrov - Řetězec Lidl ve své provozovně v Ostrově na Karlovarsku používal označení výrobků Pravá česká zabijačka i pro zahraniční výrobky, zjistila středeční kontrola Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Nepravdivě označeny byly tři druhy huspeniny s vepřovým masem a tmavá tlačenka. Podle inspektorů pocházejí od německého výrobce.

"Tímto označením je spotřebitel uváděn v omyl o původu zboží, protože se může domnívat, že kupuje český výrobek," říká mluvčí inspekce Michal Spáčil s tím, že Lidl musí zkontrolovat a pravdivě označit příslušné potraviny.

Jen "marketingová akce"

Společnost Lidl tvrdí, že "rozhodně neklame své zákazníky" a podle právního posudku, který si nechala vypracovat, postupovala v souladu s platnou legislativou.

"Pravá česká zabijačka je v tomto případě pouze název marketingové akce, nikoliv označení země původu jednotlivých produktů nabízených v rámci této tematické akce," vysvětluje mluvčí Lidlu Lucie Borovičková.

Podle Borovičkové totiž není uváděna mylná, klamavá nebo nepravdivá informace, například že se jedná o výrobek vyrobený v České republice. "Pouze nabízené produkty v rámci této akce jsou v České republice známy jako produkt tradiční zabijačky," dodává mluvčí.

Vlastní výklad má i Penny

Jen o pár hodin dříve inspekce oznámila, že podobně klamavé značení výrobků používá opakovaně i řetězec Penny Market. Pod značkou Česká kvalita prý prodává i zboží zahraničního původu.

Penny Market ale tvrdí, že zákazníky neklame, jelikož potraviny s označením Česká kvalita jsou vyrobeny podle tradičních českých receptur.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy