V zaměstnání loni zemřelo 108 lidí, přes 39 tisíc se zranilo

Tereza Holanová Tereza Holanová
13. 3. 2014 22:55
K nejčastějším úrazům patří pády ze schodů, přimáčknutí těžkými břemeny a pády z výšek.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha – V zaměstnání se loni zranilo 39 412 lidí, sto osm z nich na následky úrazu zemřelo. Vyplývá to z předběžných statistik Státního úřadu inspekce práce.

Zhruba 38 tisíc osob se následně léčilo doma, přes 1300 pracovníků skončilo v nemocnici.
 
Ve srovnání s rokem 2012 se situace mírně zlepšila – tehdy inspekce zaznamenala přes 44 tisíc pracovních úrazů, z toho 113 smrtelných.

„Nejčastěji dochází k úrazům v práci z důvodu neodhadnutého rizika, na kterém má vinu zaměstnanec i zaměstnavatel,“ říká Milan Pavelčík ze společnosti Bureau Veritas, která se bezpečností práce zabývá.

K nejčastějším úrazům patří pády ze schodů, přimáčknutí těžkými břemeny a pády z výšek. Jeden zaměstnanec například spadl při kontrole z mostní konstrukce, tragicky končí i jízda firemním autem.

Muži přicházejí k pracovním úrazům dvakrát častěji než ženy. Nejvíce úrazů se stalo v Jihomoravském a Středočeském kraji.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

Veterináři kvůli ptačí chřipce vybijí chov drůbeže ve Slepoticích, půjde o více než 137 tisíc kusů

Vybíjení drůbeže kvůli ptačí chřipce v chovu společnosti Moras Moravany, v němž byla prokázána ptačí chřipka, začne toto pondělí večer. Informoval o tom předseda představenstva Zdeněk Barták. Na farmě ve Slepoticích firma chová zhruba 7000 krůt a asi 130 000 brojlerů. 

Likvidaci provedou hasiči podle pokynů veterinářů. Podle Tomana by byli povolání vojáci jen v případě, pokud by to bylo nutné. Hmotnost drůbeže veterináři odhadují na 400 tun.

Dalších 120 000 kusů drůbeže firma chová ve velkochovu v Moravanech, ve vzdálenosti do tří kilometrů od nového ohniska. O jejich utracení se teprve rozhodne, žádné úhyny tam dosud nebyly hlášené, sdělili v pondělí zástupci Státní veterinární správy (SVS) a ministerstva zemědělství. Veterináři odvezli vzorky z tohoto chov k vyšetření, na výsledky se zatím čeká. Vzorkovat se budou také drobné chovy. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy