V zaměstnání loni zemřelo 108 lidí, přes 39 tisíc se zranilo

Tereza Holanová Tereza Holanová
13. 3. 2014 22:55
K nejčastějším úrazům patří pády ze schodů, přimáčknutí těžkými břemeny a pády z výšek.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha – V zaměstnání se loni zranilo 39 412 lidí, sto osm z nich na následky úrazu zemřelo. Vyplývá to z předběžných statistik Státního úřadu inspekce práce.

Zhruba 38 tisíc osob se následně léčilo doma, přes 1300 pracovníků skončilo v nemocnici.
 
Ve srovnání s rokem 2012 se situace mírně zlepšila – tehdy inspekce zaznamenala přes 44 tisíc pracovních úrazů, z toho 113 smrtelných.

„Nejčastěji dochází k úrazům v práci z důvodu neodhadnutého rizika, na kterém má vinu zaměstnanec i zaměstnavatel,“ říká Milan Pavelčík ze společnosti Bureau Veritas, která se bezpečností práce zabývá.

K nejčastějším úrazům patří pády ze schodů, přimáčknutí těžkými břemeny a pády z výšek. Jeden zaměstnanec například spadl při kontrole z mostní konstrukce, tragicky končí i jízda firemním autem.

Muži přicházejí k pracovním úrazům dvakrát častěji než ženy. Nejvíce úrazů se stalo v Jihomoravském a Středočeském kraji.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy