Pozor na povánoční slevy, kratší záruka je nezákonná

Petr Kučera Petr Kučera
29. 12. 2011 15:10
ČOI a dTest varují přes triky některých obchodníků
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Také na zlevněné zboží při povánočních slevách platí standardní záruční doba 24 měsíců. V reakci na triky některých obchodníků na to upozornili Česká obchodní inspekce i spotřebitelský časopis dTest.

Na zlevněné zboží bez vady nemůže prodávající záruční lhůtu nebo další práva spotřebitele nijak omezit.

"Výjimkou jsou jen slevy kvůli určité vadě, která však nebrání řádnému užívání. O ní však musí být spotřebitel informován předem. Konkrétní důvod slevy musí prodávající vyznačit v dokladu o koupi," připomíná Jana Jelínková z tiskového oddělení České obchodní inspekce. Omezení reklamace se pak týká jen této konkrétní vady, nikoliv případných dalších.

Sleva? Ne, běžná úroveň

"Pravidelně zaznamenáváme případy, kdy deklarovaná sleva vůbec není slevou v tom smyslu, že cena výrobku se u konkrétního produktu vlastně vůbec nesnížila. Sleva je tak pouze fiktivním heslem," popisuje některé z dalších triků Jan Votočka, právní poradce časopisu dTest.

"Občas dochází též k tomu, že prodejce na krátký čas zvýší ceny jen proto, aby je pak mohl následně s velkou slávou opět snížit na běžnou úroveň. Všechny podobné případy však mají znaky klamavé obchodní praktiky a jsou v rozporu se zákonem," dodává Votočka.

Důležité slovo "až"

Dalším trikem je také lákání na slevu "až 70 procent". Takto výrazná sleva se však vztahuje například jen na nejlevnější sortiment v podejně, kdežto výrobky, které zákazníky skutečně zajímají, jsou zlevněny jen minimálně, nebo jsou již dávno vyprodané. Přesto reklama svůj účel splní - dostane zákazníka do prodejny.

"Někdy též není patrné, kolik ona sleva či cena vlastně činí. Platí však, že cena na věci má být konečná, přitom by měla být čitelná i cena původní," připomíná Jan Votočka z časopisu dTest.

Drahá i za korunu

Podle Jany Jelínkové z České obchodní inspekce by lidé i ve slevě měli kupovat jen to, co skutečně potřebují. "Nepotřebná věc je drahá i za korunu," podotýká.

I ve slevě platí obvyklá pravidla: Lidé by si měli vyžádat doklad o koupi (paragon) se všemi náležitostmi a uschovat jej pro případnou reklamaci. Dále by měli výrobek před koupí prohlédnout - zda je kompletní, zda je vybaven údaji o výrobci či distributorovi i výrobku a zda nechybí návod k použití v českém jazyce.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy