Pozor na kreativní zaměstnance, snáze vás podvedou

Tereza Holanová Tereza Holanová
18. 3. 2012 18:25
Lidé z tvůrčích profesí mají podle psychologů větší sklon k podvodům
Foto: Thinkstock

Harvard - Kreativita a nepoctivost se v zaměstnání navzájem živí. Čím více tvůrčí činnosti musí osoba v práci vyvinout, tím je pravděpodobnější, že u toho začne porušovat pravidla.

Vyplývá to ze studie Temná stránka kreativity, kterou zpracovala americká dvojice Franceska Gino a Dan Ariely z Americké psychologické asociace a která vyšla v měsíčníku Journal of Personality and Social Psychology.

Účetní není poctivější, ale má k tomu dispozice

Tvůrčí myšlení a smysl pro nepoctivé chování jsou provázané a nelze říct, co bývá na počátku. Rozhodně ale mezi nimi existuje souvislost, uvádí analýza.

Ta přináší několik základních myšlenek.

Kreativní myšlení podle ní více svádí k podvodům. Tvůrčí lidé navíc snáze obhajují, proč jednali neférově. Smysl pro neotřelé nápady je větším předpokladem pro neetické jednání než inteligence. Lidé, kteří dostali příležitost jednat dle svého uvážení, podváděli častěji.

"To nutně neznamená, že grafický designér jedná méně férově než, řekněme, účetní," zdůrazňují Gino a Ariely. Kreativní lidé ale podle nich rozhodně trpí vyšším sklonem k neetickému chování, protože k tomu jednak mají více příležitostí, a kromě toho si snáze své kroky zdůvodní.

Účastníci mohli podvádět

Výzkumu se zúčastnilo celkem 461 amerických zaměstnanců nebo studentů. U těch autoři testovali inteligenci a tvůrčí myšlení, poté se uskutečnilo pět různých experimentů.

V jednom z nich účastníci například obdrželi na počátku malou částku - jako odměnu za účast. Následně měli například za úkol vyplnit anonymní test ze všeobecných znalostí.

Prvně si měli psát odpovědi na zkušební formulář, poté dostali záznamový arch na přepis. Přitom jim bylo řečeno, že autoři testu omylem nechali správné odpovědi zvýrazněné, ať si toho ovšem nevšímají a přepíší, co již vyplnili. Zároveň respondenti věděli, že za vysoký počet správných odpovědí mohou dostat další odměnu.

Netušili ovšem, že experimentátoři zaznamenali i jejich původní odpovědi. Následně se ukázalo, že osoby, u nichž se předtím prokázal vyšší smysl pro kreativitu, podváděly častěji. Mezi inteligencí a nepoctivostí se žádná korelace naopak neprojevila.

Smysl pro nápad může škodit

Doposud se vztahem mezi kreativitou a nepoctivostí podle autorů nikdo souvisle nezabýval. Umění přicházet s novými nápady a přemýšlet o věcech jinak dlouhodobě patří mezi ceněné schopnosti - takoví lidé dokážou vytvořit nové výrobky a služby, což většině společností prospívá.

Někdy tak může být schopnost "myslet nad rámec mantinelů" pro majitele firem nebezpečná. Jak nepoctivé praktiky, tak nové nápady jsou v médiích denními tématy, pouze nikoho nenapadne hledat mezi nimi souvislost, myslí si Gino a Ariely.

"Aktuální výsledky ovšem naznačují, že lidé, kteří jsou tvůrčí nebo zastávají pozici, která požaduje tvůrčí myšlení, pro vás mohou být rizikoví, když dojde na otázky etiky," varují vlastníky firem.

Jako nejzářnější příklad "geniálního ďábla" uvádějí finančníka Bernarda Madoffa, který připravil klienty o 20 miliard dolarů a zbytek života tráví za mřížemi.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy