Pozor, Air France znovu stávkuje. Potrvá to 4 dny

ČTK ČTK
5. 2. 2012 18:15
Air France chce v době stávky zachovat přes 85 procent dálkových letů
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Paříž - Francouzská letecká společnost Air France očekává, že se jí při stávce, která začíná v pondělí, podaří vypravit více než 85 procent plánovaných dálkových letů a 80 procent letů po Evropě.

Zaměstnanci v leteckém průmyslu, včetně pilotů a palubního personálu, zahájí v pondělí čtyřdenní stávku na protest proti vládnímu návrhu nového zákona, který podle odborů omezuje právo na stávku.

Aerolinie zatím neupřesnily, jak to bude s rušením domácích letů. Varovaly však, že možná budou muset zrušit některé lety na poslední chvíli. Nabízejí proto cestujícím, kteří mají letenky na období stávky, tedy od 6. do 9. února, bezplatnou změnu termínu letu.

Odbory vyzvaly tento týden ke stávce na protest proti novému zákonu, který míří do parlamentu. Ten vyžaduje, aby zaměstnanci v letecké dopravě oznámili plánovanou stávku nejméně 48 hodin předem. Stejný zákon již platí od roku 2007 pro železniční dopravu a rovněž dává povinnost zajistit minimální provoz na železnici.

Odbory označily tento zákon za omezování práv na stávku, napsaly agentury AP a Reuters.

Podívejte se do útrob pražského letiště:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy