Povodňová daň přinesla do rozpočtu čtyři miliardy

Petr Kučera Petr Kučera
2. 2. 2012 11:25
O stokorunu měsíčně nižší základní sleva na poplatníka platila jen v roce 2011
Foto: Jan Langer

Praha - Státní rozpočet České republiky loni získal na takzvané povodňové stokoruně zhruba čtyři miliardy korun. Informoval o tom server Týden.cz.

Stát z těchto peněz již loni utratil 2,532 miliardy korun, a to prostřednictvím čtyř programů pod ministerstvy pro místní rozvoj, životního prostředí a zemědělství.

Výši tohoto mimořádného výnosu však ministerstvo financí jen odhadlo, podotýká server. "Přesnou výši nelze zjistit, neboť je tato částka součástí celkového výnosu daně z příjmů fyzických osob a je ji možno tedy pouze odhadnout," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Peníze podle něj nebyly používány na budování protipovodňových opatření, ale "byly a budou využívány na odstraňování povodňových škod nebo na částečné náhrady postiženým". Zbylé finance budou proinvestovány letos nebo v roce 2013.

Takzvaná povodňová daň, tedy o stokorunu měsíčně nižší základní sleva na poplatníka, platila jen v roce 2011. Počínaje letošním lednem se daňová sleva vrátila na předchozí výši 2070 korun měsíčně.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy