Poslední 'leč' ČKA: Dluhy z ČS či IPB

aju
5. 12. 2006 14:00
Praha - Dnes vyhlásila Česká konsolidační agentura poslední soutěž o balík pohledávek. Blok s pořadovým číslem 106 má účetní hodnotu 3,4 miliardy korun.

"Prodej bloku ČKA 106 fakticky uzavírá velmi úspěšnou etapu prodeje bloků pohledávek. Od podzimu 2004, kdy ČKA zahájila nový systém blokových prodejů, nabídla investorům portfolio pohledávek v celkové hodnotě více než sto miliard korun", uvedl generální ředitel ČKA Zdeněk Čáp.

A co tento poslední blok ukrývá? Podle informací, které dostali zájemci na investorském dni, obsahuje balík 238 jednotlivých pohledávek za více než 160 dlužníky. Nejmenší z nich má účetní hodnotu čtyř tisíc korun, největší bezmála půl miliardy.

Největší část balíku 106 tvoří "špatné úvěry" vyvedené z České spořitelny - téměř 1,4 miliardy korun. Vedle toho je ale v nabízeném bloku také dvousetmilionový pozůstatek po zkrachovalé Investiční a Poštovní bance.

Vítězem posledního "pokladu" z ČKA se v březnu stane ten, kdo nabídne nejvyšší cenu. Vypořádáno má být vše do května příštího roku.

Česká konsolidační agentura, která příští rok ukončí svou činnost, za dobu svého působení převzala zejména od bank nedobytné pohledávky v hodnotě 590 miliard korun. Zaplatila za ně o 60 miliard méně.

Podle bilanční sumy k poslednímu říjnu v agentuře zbývají aktiva za bezmála 44 miliard korun. Ještě v září připravila ČKA prodej dvou dalších balíků v celkové hodnotě zhruba 29 miliard korun. Jejich noví majitelé budou známi v únoru.

Pokud se zbylé pohledávky, které jsou ještě v portfoliu ČKA nepodaří vypořádat (například soudními spory) do konce příštího roku, převezme všechny závazky a práva agentury stát zastoupený ministerstvem financí.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy