Poslanci dali zelenou ekologičtějšímu benzínu a naftě

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
4. 12. 2009 11:09
Novela zvyšující podíl biopaliv v pohonných hmotách prošla prvním čtením.
Pokud zákon projde na konec schvalovacího procesu, budou Češi od dubna tankovat ekologičtěji.
Pokud zákon projde na konec schvalovacího procesu, budou Češi od dubna tankovat ekologičtěji. | Foto: Reuters

Praha - Pohonné hmoty by od dubna měly být o něco ekologičtější, rozhodli dnes poslanci. V prvním čtení totiž podpořili vládní novelu zákona, která zvyšuje podíl biopaliv v motorové naftě a benzinu.

Pokud bude novela dál stejně úspěšná, bude od dubna příštího roku v naftě 6,3 procenta biopaliv namísto současných 4,5 a v benzínu stoupne podíl o procento - z 3,5 na 4,5 procenta.

Sněmovní výbory mají na projednání novely jen 30 dní, o zkrácené lhůtě rozhodli poslanci.

Tím, že zvýší množství biosložky v pohonných hmotách, se Česko podle ministerstva životního prostředí přiblíží indikativnímu cíli dostat v roce 2010 na trh paliva v objemu 5,75 procenta z celkového množství pohonných hmot.

Tento postup se však nelíbí ministerstvu průmyslu a obchodu, které chce termín posunout o rok. Argumentuje tím, že více biosložky zdraží benzín, protože bude zapotřebí část biopaliv dovážet ze zahraničí.

Benzín v Česku obsahuje biopaliva od ledna loňského roku, nafta ještě od čtvrt roku déle. Jejich stoupající podíl má snížit emise skleníkových plynů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Akcie evropských bank prudce oslabují. Převzetí Credit Suisse trhy neuklidnilo

Akcie evropských bank na začátku dnešního obchodování prudce oslabují. Bankovní index STOXX 600 ztrácí zhruba tři procenta a je nejníže za tři měsíce. Trhy neuklidnilo ani nedělní oznámení, že švýcarská banka UBS převezme rivala Credit Suisse, který se ocitl v problémech. Dolů zamířily akcie německé Deutsche Bank, britské Standard Chartered i francouzské BNP Paribas.

Největší švýcarská banka UBS převezme v záchranné operaci zhruba za tři miliardy franků (téměř 73 miliard Kč) svého dlouholetého rivala Credit Suisse, jehož problémy začaly ohrožovat finanční systém. Banky to uvedly v neděli na společné tiskové konferenci se zástupci vlády, centrální banky a regulačních úřadů. UBS za menšího konkurenta zaplatí svými akciemi.

Obavy investorů ale vyvolala zpráva, že dodatečné dluhopisy tier-1 Credit Suisse - neboli dluhopisy AT1 - s nominální hodnotou 17 miliard dolarů (zhruba 385 miliard Kč) budou oceněny na nulu. To rozzlobilo některé jejich držitele, kteří si mysleli, že budou požívat lepší ochrany než akcionáři.

Akcie samotné Credit Suisse dnes ztrácejí více než 60 procent. Akcie UBS odepisují 13 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy