Poplatky za tiskárny a prázdná média se mají snížit

tsc
21. 1. 2008 12:10
MPO chce podat návrh na reformu systému poplatků
Foto: Aktuálně.cz

Praha- Snížení paušálních autorských poplatků za prázdné nosiče, paměťové karty, tiskárny nebo kopírky chce navrhnout Ministerstvo průmyslu a obchodu. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

"Po provedení analýzy a po příslušné odborné diskusi chceme navrhnout zejména snížení poplatků u všech kategorií na minimální hranici, která bude respektovat příslušnou směrnici EU," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský. Ministerstvo chce navíc určité podnikatele a způsoby užití kopírovací techniky.

Poplatky vybírané od roku 2006 zvedají například cenu DVD disků o pět korun, u drahé kopírovací techniky až o 13,5 tisíce korun. Tento poplatek však není jediný, další se podle mluvčího ministerstva Tomáše Bartovského vybírá při samotném kopírování. To by se mělo změnit.

Vybírání poplatků od počátku budí rozruch, neboť autorská práva hradí i ti, kteří média používají k archivaci vlastních materiálů. Naopak pirátům mohou dodat alibistický pocit, že autorské poplatky uhradili s nákupem média.

Další články:

Trh s DVD táhnou seriály. Za oceánem i v Česku

 

Právě se děje

před 12 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
Další zprávy