Poplatky za tiskárny a prázdná média se mají snížit

tsc
21. 1. 2008 12:10
MPO chce podat návrh na reformu systému poplatků
Foto: Aktuálně.cz

Praha- Snížení paušálních autorských poplatků za prázdné nosiče, paměťové karty, tiskárny nebo kopírky chce navrhnout Ministerstvo průmyslu a obchodu. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

"Po provedení analýzy a po příslušné odborné diskusi chceme navrhnout zejména snížení poplatků u všech kategorií na minimální hranici, která bude respektovat příslušnou směrnici EU," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský. Ministerstvo chce navíc určité podnikatele a způsoby užití kopírovací techniky.

Poplatky vybírané od roku 2006 zvedají například cenu DVD disků o pět korun, u drahé kopírovací techniky až o 13,5 tisíce korun. Tento poplatek však není jediný, další se podle mluvčího ministerstva Tomáše Bartovského vybírá při samotném kopírování. To by se mělo změnit.

Vybírání poplatků od počátku budí rozruch, neboť autorská práva hradí i ti, kteří média používají k archivaci vlastních materiálů. Naopak pirátům mohou dodat alibistický pocit, že autorské poplatky uhradili s nákupem média.

Další články:

Trh s DVD táhnou seriály. Za oceánem i v Česku

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy