Poplatky za tiskárny a prázdná média se mají snížit

tsc
21. 1. 2008 12:10
MPO chce podat návrh na reformu systému poplatků
Foto: Aktuálně.cz

Praha- Snížení paušálních autorských poplatků za prázdné nosiče, paměťové karty, tiskárny nebo kopírky chce navrhnout Ministerstvo průmyslu a obchodu. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

"Po provedení analýzy a po příslušné odborné diskusi chceme navrhnout zejména snížení poplatků u všech kategorií na minimální hranici, která bude respektovat příslušnou směrnici EU," řekl mluvčí ministerstva Tomáš Bartovský. Ministerstvo chce navíc určité podnikatele a způsoby užití kopírovací techniky.

Poplatky vybírané od roku 2006 zvedají například cenu DVD disků o pět korun, u drahé kopírovací techniky až o 13,5 tisíce korun. Tento poplatek však není jediný, další se podle mluvčího ministerstva Tomáše Bartovského vybírá při samotném kopírování. To by se mělo změnit.

Vybírání poplatků od počátku budí rozruch, neboť autorská práva hradí i ti, kteří média používají k archivaci vlastních materiálů. Naopak pirátům mohou dodat alibistický pocit, že autorské poplatky uhradili s nákupem média.

Další články:

Trh s DVD táhnou seriály. Za oceánem i v Česku

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ruský ledoborec se dostal do silné bouře a vypověděly mu motory, vyslal signál SOS

Ruský ledoborec, který se nachází s 33 lidmi na palubě u západních břehů Norska, za bouřlivého počasí vyslal tísňové volání. K plavidlu zamířily dva vlečné čluny a záchranný vrtulník. Ruský úřad pro námořní dopravu nicméně vzápětí uvedl, že signál SOS byl vyslán omylem a že loď není v problémech.

Ledoborci Tor západně od norského města Aalesund vypověděly motory, činnost dvou ze čtyř se ale později podařilo obnovit, takže bezprostřední nebezpečí teď ledoborci nehrozí, napsal norský deník Verdens Gang. Situace je ale stále vážná, protože v oblasti je velmi silná bouře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy