Poplatky za elektřinu jsou šílené, hejtman žádá o zásah

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
24. 7. 2013 12:05
Hejtman Miroslav Novák: Pomoci musí stát, stačí čtyři miliardy ročně.
Foto: Ondřej Besperát

Ostrava - "Šílené" platby na podporu obnovitelných zdrojů energie potápějí velké severomoravské firmy, a tamní hejtman Miroslav Novák proto žádá stát, aby zasáhl.

"Ten malér někdo spískal, ale platit za něj nemohou velcí zaměstnavatelé v našem kraji, musí pomoci státní rozpočet," prohlásil Novák v rozhovoru, který publikoval deník Insider v úterním vydání.

Největší firmy v severomoravském regionu - OKD, ArcelorMittal, Vítkovice, Třinecké železárny - odvedou ročně na podporu ekologicky vyráběné elektřiny dvě miliardy korun. "To je šílená částka. Platby jsou největší v Evropě, což prudce snižuje jejich konkurenceschopnost," tvrdí hejtman a přidává se tak k iniciativě firem tažených především šéfem Vítkovic Janem Světlíkem, který za snížení cen elektřiny vyšroubovaných poplatkem na obnovitelné zdroje lobbuje už delší dobu.

Novákovo hejtmanství si nechalo zpracovat propočet, kolik peněz ze státní kasy by severomoravské i další velké firmy s energeticky náročnou výrobou ochránilo před drahým proudem. "Mělo by to být kolem čtyř miliard korun. Úlevu z povinnosti platit příspěvek na obnovitelné zdroje by měly mít firmy s největší spotřebou energie, které nesou největší zátěž," prohlásil hejtman ve zmíněném interview.

Mechanismus, jak ulevit velkým firmám, by si ale stát musel nejprve vyjednat v Bruselu, protože země by jednak měla ctít společnou energetickou politiku EU, jednak musí respektovat zákaz podpory vybraných podnikatelů ze státních peněz. A vládním vyjednavačům se zatím nepovedlo u Evropské komise úlevu pro velké české firmy vyjednat, ač o to usilují už řadu měsíců. Novák žádá od vlády nekompromisní postoj: Evropská pravidla by Českou republika neměla svazovat:

"Ať jde Brusel do háje! V Bruselu budou jen rádi, když se zavřou hutě v Polsku, na Slovensku nebo v ČR, hlavně že se nezavírá ve Francii nebo Belgii. Staré členské země v 90. letech masivně investovaly z národních zdrojů do ekologizace svých hutních provozů. Když dosáhly lepších ekologických parametrů, omezila Evropská komise možnosti financovat rozvoj průmyslových firem z veřejných peněz. A nařídila přísné ekologické limity," zlobí se Novák. Za euroskeptika se přesto nepovažuje.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Furch se vrací do KHL, bude chytat za Dinamo Minsk

Český hokejový brankář Dominik Furch se po sezoně strávené ve švédském Örebru vrací do Kontinentální ligy, kde uzavřel roční smlouvu s Dinamem Minsk. Dohodu, o které minulý týden informovala ruská média, potvrdil běloruský účastník KHL na svém webu.

Třicetiletý Furch působil v KHL už v letech 2015 až 2019, nejdříve chytal tři sezony za Omsk a potom rok za Čerepovec. Účastník dvou mistrovství světa a olympijských her v Pchjongčchangu odešel do Ruska z mateřské Slavie.

V uplynulé sezoně Furch odchytal ve švédské lize za Örebro 46 zápasů s průměrem 2,26 obdržené branky, úspěšností zákroků 91,77 procenta a čtyřikrát udržel čisté konto.

V KHL odchytal Furch včetně play off 234 utkání s průměrem 2,12 obdrženého gólu na utkání, s úspěšností 92,4 procenta a dvacetkrát si připsal nulu. V extralize absolvoval 237 utkání a v reprezentaci má na kontě 29 duelů

před 49 minutami

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 50 minutami

Hokejový obránce Šulák posílil Kärpät Oulu

Český hokejový obránce Libor Šulák se stěhuje z celku KooKoo Kouvola do Kärpätu Oulu. Šestadvacetiletý odchovanec Pelhřimova uzavřel s nejlepším týmem uplynulého ročníku finské nejvyšší soutěže, nedohraného kvůli pandemii koronaviru, roční smlouvu.

Šulák by měl pomoci nahradit v Oulu mezeru po odchodu krajana Jakuba Krejčíka, který byl s 30 body z 44 utkání nejproduktivnějším obráncem Kärpätu. Přestoupil do Jokeritu Helsinky do Kontinentální ligy.

Ve Finsku Šulák obleče dres třetího klubu. V ročníku 2017/18 byl zapůjčen z Detroitu do Pelicans Lahti a v druhé polovině loňského roku zamířil po konci angažmá v Čerepovci v KHL do Kouvoly. V jejím dresu si připsal v 31 duelech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí.

před 1 hodinou

Sparta prodloužila smlouvu s brankářem Hečou do roku 2023

Fotbalová Sparta si pojistila služby brankářské jedničky Milana Heči. Devětadvacetiletý gólman prodloužil s Pražany smlouvu až do roku 2023, původní kontrakt mu měl vypršet příští léto. Letenští o tom informovali na svém webu.

"Přišel jsem s tím, abych něco odchytal a pomohl nějak týmu. To se mi zatím daří. Vyvíjí se to z mého osobního pohledu tak, jak jsem si představoval," uvedl Heča.

Do Sparty přestoupil předloni v létě ze Slovácka. V první sezoně na Letné plnil roli náhradníka za Florinem Nitou, v tomto ročníku se stal týmovou jedničkou. Ve středu se Spartou vyhrál domácí pohár MOL Cup po finálovém vítězství 2:1 v Liberci. V lize má na kontě 162 zápasů.

Další zprávy