Pomazánkové máslo nedáme, boj pokračuje, tvrdí mlékárny

Tomáš Fránek
18. 10. 2012 15:31
Podle EU nesmí Česko prodávat pomazánkové máslo. Výrobci se bouří, ale připravují alternativu

Praha - Jedna z největších z tuzemských mlékáren, jihočeská Madeta, chce zatím ignorovat rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie. Ten ve čtvrtek potvrdil, že Česko nesmí prodávat výrobky pod názvem Pomazánkové máslo.

Ani dalším mlékárnám v České republice, které v součtu dodávají na trh kolem 8000 tun pomazánkového másla, se soudní verdikt nelíbí. Věří, že se jim ho podaří ještě zvrátit. Přejmenování tradičního produktu jim totiž přinese náklady navíc, může znamenat i odliv zákazníků.

Zatím není jasné, kdy označení pomazánkové máslo z tuzemských obchodů definitivně zmizí. Ministerstvo zemědělství chce i přes definitivní a jednoznačný verdikt soudu ještě hledat možnosti, jak jej udržet na trhu.

Je to neschopnost politiků

Mlékárna Madeta už oznámila, že bude pomazánkové máslo vyrábět dál, nachystané a připravené obaly chce spotřebovat. "Klidně ať nás teď soudí u unijního soudu jako Madetu. My jsme se podíleli na vývoji toho výrobku, budeme to vyrábět dál," říká ředitel Madety Milan Teplý.

Vedle bruselské byrokracie viní z neúspěchu i tuzemské politiky. "Je to obraz neschopnosti českého zastoupení v Bruselu, já na to nemohu reagovat slušně," dodává Teplý.

I přes ostré vyjádření svého šéfa má Madeta nicméně už připraveny tři až čtyři varianty pro přejmenování výrobků.

Česko nyní musí vyhovět rozsudku v co nejkratší době. Pokud tak neudělá, může ho komise znovu zažalovat. "Rozhodnutí soudu je konečné a nelze se proti němu odvolat. V případě, že bychom ho nerespektovali a označení pomazánkové máslo dál používali, hrozí nám pokuta v řádu milionů eur", potvrzuje europoslanec Jan Březina, který se ochranou tradičních českých výrobků dlouhodobě zabývá.

Ministerstvo zemědělství nyní text rozsudku analyzuje, pak případně zahájí kroky ke změně vyhlášky, která je podle verdiktu v rozporu s unijními předpisy. Změna vyhlášky by trvala několik měsíců. Minimálně do té doby budou moci výrobci prodávat výrobek pod původním názvem, a měli by tak relativně čas na změnu názvů na obalech či v reklamě.

České pomazánkové?

Jednou z nejvíce diskutovaných alternativ je název České pomazánkové. "Kdyby se ten výrobek jmenoval jinak, může se stát, že výrobci nebudou muset respektovat jeho tradiční parametry a mohl by se vytratit z trhu úplně," říká předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.

Z toho mají obavy i tradiční výrobci pomazánkového másla. "Nucené přejmenování by přineslo problémy pro zákazníky, kteří budou mít problém se ve zboží zorientovat," tvrdí Pavel Marek, ředitel Choceňské mlékárny, která je největším tuzemským výrobcem pomazánkového másla.

Receptura by tak podle něj postupně zanikla. „Ztratilo by se do kategorie mléčných pomazánek, kde už není vydefinováno, kolik má mít procent tuku, jakou to má mít sušinu a jestli tam mají být nějaké další přídavné látky," vysvětluje Marek.

Pomazánkové máslo bylo poprvé vyrobeno v roce 1977 v Liberecké mlékárně. Jde o produkt ze zakysané smetany a sušeného mléka, který se vedle Česka vyrábí už jen na Slovensku.

Vzniklo v podstatě z nouze. Jedním z hlavních důvodů byla potřeba šetřit mléčným tukem kvůli jeho nedostatku v 70. letech.

Pomazánkové máslo vyrábí pět společností - Madeta a Laksyma a mlékárny v Chocni, Želetavě a v Bystřici pod Hostýnem. Pod změněnými názvy se vyváží do Polska, na Slovensko a také do Ruska, kde neplatí unijní legislativa.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 54 minutami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump jako první prezident USA přišel na akci odpůrců potratů. Dřív patřil do opačného tábora

Šéf Bílého domu Donald Trump pokládá za "nesmírnou čest", že se dnes stal prvním prezidentem Spojených států, který se zúčastnil každoročního protipotratového shromáždění ve Washingtonu. Akce zvaná Pochod pro život, kterou organizátoři poprvé svolali v roce 1974, se na washingtonské parkové promenádě National Mall koná ve výroční den rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, jenž před 46 lety legalizoval umělé přerušení těhotenství.

Trump byl před dvaceti lety stoupencem interrupcí a jeho kritici občas připomínají jeho slova z roku 1999, že je "v každém případě pro (potraty)". Od té doby ale radikálně změnil názor, podle agentury AP ve snaze získat na svou stranu věřící voliče bílé pleti. Dnes v projevu ke shromážděným obvinil opoziční demokraty, že prosazují "radikální a extrémní postoje". Pochválil účastníky dnešní akce a řekl, že "nenarozené děti nikdy neměly v Bílém domě pevnějšího zastánce".

Další zprávy