Polská PKN Orlen prodává Spolanu Neratovice, napsal E15

jem
3. 12. 2009 8:01
Největší česká chemička je na prodej, nejspíše skončí v balíčku s dalšími polskými chemičkami
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Neratovice - Polská Skupina PKN Orlen má podle deníku E15 v úmyslu prodat českou chemičku Spolana Neratovice. Údajně ji nabízí spolu s dalšími chemickými aktivy, které spojila do dceřiné společnosti Anwil.

Přestože podle informací E15 generální ředitel Spolany Petr Lipták včera jednal v Polsku o jejím osudu, odmítá se vedení chemičky k údajnému prodeji vyjádřit. Spekuluje se ale o ceně jedné miliardy korun za Spolanu a deseti miliardách za celou společnost Anwil.

PKN Orlen, jež vlastní také českou firmu Unipetrol, a ovládá tedy tuzemské rafinerie, by se prý ráda do budoucna ještě více soustředila na petrochemický průmysl.

Vzhledem k tomu, že se k prodeji několika chemiček chystá také Polsko, existuje možnost, že by se největší česká chemička stala součástí většího polského celku, který by mohl odkoupit zahraniční majitel.

Závěrečná jednání se mají uskutečnit v lednu příštího roku, kdy chce PKN Orlen začít vybírat ze tří kandidátů.  Podle polského listu Parkiet přicházejí v úvahu fondy privátního kapitálu z Kataru, USA, Británie a Polska a dále německá skupina PCC či litevský chemický koncern Achema.

Spolana, která je jediným českým výrobcem PVC, se stala součástí Anwilu v roce 2006, kdy ji své sesterské firmě prodal Unipetrol.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 1 hodinou

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy