Polská PKN Orlen prodává Spolanu Neratovice, napsal E15

jem
3. 12. 2009 8:01
Největší česká chemička je na prodej, nejspíše skončí v balíčku s dalšími polskými chemičkami
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Neratovice - Polská Skupina PKN Orlen má podle deníku E15 v úmyslu prodat českou chemičku Spolana Neratovice. Údajně ji nabízí spolu s dalšími chemickými aktivy, které spojila do dceřiné společnosti Anwil.

Přestože podle informací E15 generální ředitel Spolany Petr Lipták včera jednal v Polsku o jejím osudu, odmítá se vedení chemičky k údajnému prodeji vyjádřit. Spekuluje se ale o ceně jedné miliardy korun za Spolanu a deseti miliardách za celou společnost Anwil.

PKN Orlen, jež vlastní také českou firmu Unipetrol, a ovládá tedy tuzemské rafinerie, by se prý ráda do budoucna ještě více soustředila na petrochemický průmysl.

Vzhledem k tomu, že se k prodeji několika chemiček chystá také Polsko, existuje možnost, že by se největší česká chemička stala součástí většího polského celku, který by mohl odkoupit zahraniční majitel.

Závěrečná jednání se mají uskutečnit v lednu příštího roku, kdy chce PKN Orlen začít vybírat ze tří kandidátů.  Podle polského listu Parkiet přicházejí v úvahu fondy privátního kapitálu z Kataru, USA, Británie a Polska a dále německá skupina PCC či litevský chemický koncern Achema.

Spolana, která je jediným českým výrobcem PVC, se stala součástí Anwilu v roce 2006, kdy ji své sesterské firmě prodal Unipetrol.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy