Pokrok zaskočil doktory. S neschopenkami bude problém

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
4. 9. 2013 11:00
Od příštího roku budou muset lékaři povinně posílat ČSSZ neschopenky elektronicky
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ucto2000.cz

Praha - Pouze čtyři měsíce mají ošetřující lékaři na to, aby začali České správě sociálního zabezpečení posílat místo papírových neschopenek výhradně jejich elektronickou podobu. A to bude podle zjištění deníku Insider pro drtivou většinu lékařů problém.

Řada lékařů nemá dokonce ani počítač a ti, kteří ho mají, vůbec nevědí, že se jich tato povinnost týká již od počátku příštího roku. V tu dobu totiž skončí přechodné období, kdy ČSSZ tolerovala papírové neschopenky.

To, že se většina lékařů na změnu nepřipravila, ukazují údaje samotné ČSSZ. Podle nich e-neschopenky posílá jen několik jedinců (!) ze zhruba 35 tisíc lékařů, kteří smějí neschopenky vystavovat.

ČSSZ varuje, že papírové neschopenky nebude v příštím roce akceptovat, lékařům hrozí pokutami až do výše deseti tisíc korun. Pro pacienty by to ale podle ČSSZ nemělo mít vliv na uplatnění nároku na výplatu nemocenské.

ČLK: Takhle to nenecháme

O plošné povinnosti elektronického zasílání neschopenek od 1. ledna příštího roku nevěděla dokonce ani Česká lékařská komora "Nikdo nás o tom neinformoval. Neměli jsme tedy možnost tuto změnu připomínkovat," sdělil ještě minulý týden mluvčí komory Michal Sojka. „Pan prezident (Milan Kubek) je v zahraničí. Hned po svém návratu začne situaci řešit," dodal.

Byznys v deníku Insider:

Jak to bude s elektronickými neschopenkami od 1. ledna? Kdo na nich vydělá, kdo je zaplatí?
A bude systém fungovat? Čtěte ZDE

 

Právě se děje

před 6 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Ruská policie provedla razii v bytě Navalného

Pracovníci ruských úřadů prohledali byt opozičního předáka Alexeje Navalného, informoval na Twitteru ředitel Navalného Fondu boje s korupcí Ivan Ždanov. Příslušníci speciálních jednotek v rouškách podle Ždanova vylomili dveře moskevského bytu, v němž se v tu chvíli nacházel Oleg Navalnyj, bratr známého politického aktivisty, který byl před více než týdnem krátce po svém návratu do Ruska zatčen a je ve vazbě. Ždanov později upřesnil, že razie souvisí s podezřením úřadů na porušení epidemických opatření.

Policie kromě toho dorazila také do bytu, kde v tuto chvíli žije Navalného manželka Julija. I do něj se podle televize Dožď jednotky dostaly vylomením dveří. Ždanov krátce předtím zveřejnil video, v němž je slyšet, jak se příslušníci bezpečnostních orgánů do bytu dobývají a žena je žádá, aby vyčkali čtvrt hodiny do příjezdu jejího advokáta. Úřady zahájily razii také v kancelářích Fondu boje s korupcí, upozornil Ždanov. Prohlídce se nevyhnula ani právnička Fondu Ljubov Sobolová, informoval server Baza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy