Podpořte radši tuzemák, vzkazuje do Bruselu Stock

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
30. 4. 2012 14:55
Plzeňskému podniku vadí plán Evropské unie na podporu karibského rumu

Plzeň - Společnost Stock Plzeň bude požadovat, aby Evropská unie finančně podpořila produkci českého tuzemáku, jehož je největším producentem.

Reaguje tak na záměr EU investovat do karibského rumu, o kterém v minulém týdnu informovaly Hospodářské noviny.

Evropský rozvojový fond vypsal zakázku za 5,2 milionu eur (zhruba 130 milionů korun) na kampaň, která má v zemích EU a v Severní Americe propagovat rum z Karibiku. Cílem je boj s chudobou v domovině rumu ze třtiny.

"Výrobu rumu jsme vybrali proto, že je klíčovou oblastí ekonomiky zemí Karibiku. Pomoc je součástí politiky boje proti chudobě," zdůvodnila projekt mluvčí Evropské komise Catherine Rayová, která má oblast rozvoje na starosti.

"Nevidíme absolutně žádný důvod, proč by Evropská unie měla podporovat prodej lihovin z Karibiku, tedy z území mimo EU. Poškodilo by to všechny evropské výrobce lihovin a nejvíce právě tuzemák," uvedl generální ředitel Stocku Plzeň Petr Pavlík.

Za hranou

Pokud již EU hodlá podporovat produkci lihovin, například s ohledem na vytváření pracovních příležitostí, měla by tak podle Stocku Plzeň činit ve svých členských zemích, nikoli v zámoří.

Podle Pavlíka se jeho firma obrátí na české europoslance s žádostí, aby proti podpoře karibského rumu vystoupili, případně se zasazovali o podporu tuzemáku.

Žádost by měla dopadnout na úrodnou půdu. Hospodářské noviny citovaly několik českých europoslanců, kteří byli jednoznačně proti podpoře karibského rumu z evropských peněz.

"Pokud chce EU těmto zemím pomoci, může uvolnit svůj trh. Ale tohle mi už přijde za hranou. Jsem zvědavý, jak to Evropská komise zdůvodní," řekl novinám například Jan Březina z KDU-ČSL.

Tuzemák místo rumu

Zástupci Stocku připomínají také to, že od EU již jednou výrazný políček dostali. Lihovina, jejíž tradice sahá do 19. století, musela opustit vžitý název tuzemský rum a nahradit jej dnešním označením tuzemák.

Jako rum totiž mohou být podle pravidel EU označovány pouze výrobky, které jsou vyrobeny z třtinového destilátu, kdežto tuzemák pochází většinou z lihu vyrobeného z cukrové řepy.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Banky a spořitelny v Česku se vyplatí. Za tři čtvrtletí dělá čistý zisk 70 miliard

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma ke konci září činila 8,038 bilionu korun, což je proti konci roku 2018 nárůst o 558 miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Zeman sněmovně navrhl na post ombudsmanky bývalou ministryni spravedlnosti a vládní zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou (ANO).

před 20 minutami

Prezident Zeman podepsal státní rozpočet na příští rok, počítá se schodkem 40 miliard

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako letošní schválený schodek. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman řekl již v říjnu při prvním čtení rozpočtu ve sněmovně, že pokud ho sněmovna schválí, pak jej podepíše. Vyjádřil však výhrady k rozsahu podpory obnovitelným zdrojům energie a k počtu státních úředníků.

Celkové výdaje rozpočtu představují 1,618 bilionu korun a příjmy 1,578 bilionu korun. Mezi hlavní výdajové priority vlády v návrhu státního rozpočtu na příští rok patří zvýšení starobních důchodů, větší objem peněz na platy ve školství, zvýšení rodičovské nebo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Průměrný důchod se má zvýšit v příštím roce asi o 900 korun.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je rozpočet prorůstový a proinvestiční. Opozice ho naopak kritizovala. Vládě vytýkala například, že v době růstu netvoří rezervy a málo investuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia dnes kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanc zrušila přes 350 letů, včetně jednoho spoje do Prahy. Stávky vyhlášené čtveřicí odborů kvůli nejasné budoucnosti ztrátové firmy se vedle jejích pracovníků účastní také zaměstnanci letišť Malpensa v Miláně a Fiumicino v Římě a aerolinií Air Italy. Protest ovlivní i některé sobotní lety. Stávka zaměstnanců nízkorozpočtové aerolinky Easyjet, kteří se původně měli k protestu přidat, byla ale nakonec přesunuta až na 14. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy