Podnikatelů papírově přibývá, často kvůli švarcsystému

Věra Tůmová
11. 1. 2012 12:10
Vloni začaly s podnikáním desítky tisíc Čechů, často ale z donucení
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Praha - Počet podnikatelů v Česku loni vzrostl téměř o 59 767, celkem jich bylo přes 2,29 milionu.

Rychlý nárůst jejich počtu, který odstartoval už v roce 2008, přitom pokračuje již čtvrtý rok po sobě prakticky stejným tempem. Uvádí to Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) s odvoláním na aktuální údaje živnostenského rejstříku.

Fyzických osob podle rejstříku podnikalo více než 1,95 milionu, právnických osob 342 918. Živnostenských oprávnění bylo celkem téměř 3,15 milionu.

"Na každou tisícovku obyvatel České republiky dnes připadá 217 lidí, kteří mohou podnikat," uvedl ke statistikám ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Reálná čísla jsou ale jiná

Skutečně aktivních podnikatelů bude ovšem podle MPO v České republice méně, než kolik vyplývá ze živnostenského rejstříku. Řada lidí má totiž několik živnostenských oprávnění, někteří mají živnostenský list pouze jako vedlejší zdroj příjmu nebo ho již nepoužívají vůbec.

"Reálný počet podnikatelů - fyzických osob proto odhaduji na 967 000, což je údaj vycházející z počtu OSVČ platících sociální pojištění," upozornil náměstek ministra průmyslu a obchodu pro oblast podnikání Bedřich Danda.

Je ale otázka kolik lidí z tohoto počtu opravdu reálně podniká. Je veřejným tajemstvím, že s příchodem krize a úspor řada firem odmítá zaměstnávat lidi jinak, než formou takzvaného švarcsystému - tedy jako podnikatele s vlastním živnostenským listem.

Nejvíce podnikatelů MPO na konci roku evidovalo v Praze, a to jak u celkového počtu, tak mezi fyzickými osobami. Celkem jich v metropoli bylo 439 431, do kategorie fyzických osob spadalo 309 671 z nich.

Na druhém místě byl Středočeský a na třetím Jihomoravský kraj. Nejméně podnikatelů naopak bylo evidováno v Karlovarském kraji. Z jejich celkového počtu 66 618 zde bylo 59 246 fyzických osob.

Cizinců bylo mezi podnikateli působícími v České republice na konci loňského roku 93 059. Nejvíce živnostenských oprávnění měli mezi cizinci podnikatelé původem z Ukrajiny, bezmála 36 000. Následují podnikatelé z Vietnamu s necelými 35 000 oprávněními a ze Slovenska, pro něž bylo v evidenci bezmála 14 000 živnostenských oprávnění.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy