Podnikatelé chtějí euro a silnice na Slovensko

Veronika Skálová Veronika Skálová
9. 10. 2009 14:34
Čeští a slovenští podnikatelé debatovali o euru
Slováci si jej chválí, Češi po něm touží.
Slováci si jej chválí, Češi po něm touží. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Zavedení eura? "Včera bylo pozdě," uslyší autor takové otázky od většiny podnikatelů, kteří obchodují s cizinou. Změny kurzu je zvlášť v posledním roce připravují o pořádně velké zisky, což v době ubývajících zakázek znamená utahování opasků. A sousedním Slovákům, kteří evropskou měnou od letoška platí, přináší konkurenční výhodu.

"Slovenská strana vyhodnotila význam zavedení eura. Považuje ho za jednoznačně pozitivní i přes některé dílčí negativní aspekty," prohlásil viceprezident Hospodářské komory České republiky Pavel Bartoš.

Se svými slovenskými protějšky se zástupci českých obchodníků sešli na dvoudenním Ekonomickém fóru v Rájeckých Teplicích. Zatímco jedni si evropskou měnu pochvalovali, ti druzí lamentovali, že se eura nejspíš hned tak nedočkají.

"Chmurný výhled českého systému veřejných financí neumožní České republice v horizontu příštích pěti let o vstupu do eurozóny reálně uvažovat," uvedl Petr Zahradník z České spořitelny.

Kondice ekonomiky nedovolí Česku naplnit maastrichtská kritéria, která jsou pro zavedení eura nezbytná. Mezi nimi je kromě cenové stability či stability devizového kurzu také požadavek, že deficit státního rozpočtu musí být menší než tři procenta hrubého domácího produktu.

Kromě diskuse o euru měli podnikatelé z obou stran hranice na programu jednání také evropskou silniční infrastrukturu. Shodli se na tom, že pro vzájemný obchod obou zemí je důležitá rychlá stavba spojnic mezi Jablunkovem a Nošovicemi a také mezi Půchovem a Zlínem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy