Podíl neznačkových servisů stoupne na čtyři pětiny

ČTK ČTK
18. 6. 2013 13:22
Pro takzvané aftermarketové servisy hovoří především nižší cena
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: CCS

Praha - Podíl neautorizovaných servisů na opravárenském trhu v Česku se do příštího roku zvýší na 79 procent. Proti roku 2005 to znamená nárůst o 12 procentních bodů. Vyplývá to z údajů společnosti Bosch prezentovaných na úterní tiskové konferenci Sdružení importérů a výrobců součástí automobilů a servisní techniky,

"Pro takzvané aftermarketové servisy hovoří především nižší cena. Mnohdy přitom mají stejné vybavení a data, jako autorizované provozovny jednotlivých automobilek," uvedl Josef Polák ze společnosti APM.

Podíl neznačkových servisů roste i v Německu, i když tam autorizované servisy zatím převládají.

Podle Tomáše Kabrhela ze společnosti Elit umožňuje takzvaná bloková výjimka Evropské unie neautorizovaným servisům přístup k servisním datům automobilek a provádět i záruční opravy automobilů. Musí ale dodržet postup doporučený automobilkou, schválené díly a vyplnit servisní knížku v papírové nebo elektronické podobě.

V Česku je podle údajů Bosch zhruba 4500 až 5000 neznačkových servisů, z toho je asi 1500 zapojených do sítí jako takzvaní konceptoví partneři. Takové sítě zastřešují velcí dodavatelé dílů jako Elit, Bosch nebo APM.

Konceptové servisy v současnosti využívají velké leasingové firmy, správci firemních vozových parků nebo přímo velké společnosti, jako je například Česká pošta nebo RWE.

Mototechna se vrací. Podívejte se, jak vypadala dříve a jaká je nyní:

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kam do autoservisu? 

 

Právě se děje

Další zprávy