Počet ruských miliardářů vzrostl o polovinu. Je jich 77

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 2. 2010 10:46
Nejbohatší Rus Vladimir Lisin má majetek v hodnotě 18,8 miliardy dolarů

Moskva - Ruští oligarchové po poměrně silném počátečním dopadu ekonomické krize začínají opět získávat ztracenou půdu pod nohami.

Krize sice nejprve srazila počet dolarových miliardářů na polovinu, ale za poslední rok se jejich řady opět rozrostly, a to o 57 procent. Pohádkově bohatých je nyní sedmasedmdesát Rusů.

Nejbohatším mužem Ruska je ocelářský baron Vladimir Lisin, který z první příčky sesadil kontroverzního ruského investora Michaila Prochorova. Lisinův majetek je odhadován na 18,8 miliard dolarů (zhruba 360 miliard korun), zatímco Prochorov má „jen" 17,85 miliard dolar.

Na třetím místě se s majetkem v hodnotě sedmnácti miliard dolarů umístil Roman Abramovič, který je známý svým vlastnictvím anglického fotbalového klubu Chelsea. Žebříček nejbohatších Rusů zveřejnil renomovaný magazín Finans. 

Vydělali ti, kteří včas prodávali

Bouřlivé změny na špici ruských ekonomických žebříčků finanční experti vysvětlují několika stimulačními balíčky, kterými vlády po celém světě podporovaly růst ekonomik a rychlou obnovou akciových trhů. Ve výsledku se ukázalo, že nejlépe se s krizí vyrovnali ti, kdo svůj majetek stihli prodat ještě před tím, než na ekonomiku v dané zemi plně dolehla ekonomická krize a investice ztratily hodnotu.

Většina ruských magnátů přišla ke svému bohatství během kontroverzní privatizace státního majetku po rozpadu Sovětského svazu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V Číně koronaviru podlehl osmnáctý člověk, tentokrát na severovýchodě

Nový koronavirus v Číně zabil dalšího člověka, tentokrát poprvé mimo centrální provincii Chu-pej. Úmrtí jednoho pacienta nakaženého virem dnes oznámil zdravotnický úřad provincie Che-pej na severovýchodě Číny. Podle agentury Reuters tak počet obětí viru stoupl na osmnáct.

Zdravotní komise provincie v dnešním prohlášení uvedla, že 80letý pacient zemřel už ve středu, ale do dneška nebylo potvrzeno, že byl infikován novým virem.

Předchozích 17 obětí bylo hlášeno z centrální čínské provincie Chu-pej, z jejíhož hlavního města Wu-chan se vir začal šířit do ostatních oblastí Číny. Počet potvrzených nakažených už překročil 630. Nákaza se kromě Číny objevila u jednotlivců také v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy