Počasí vyhnalo ceny. Zdražuje obilí, pivo, jablka i med

Tomáš Fránek
6. 10. 2010 6:10
Některé potraviny už lidé nakupují za víc peněz než na jaře

Brno - O korunu dražší některá piva, o polovinu dražší burčák a med nebo o třetinu dražší jablka.

Nepříznivé a deštivé počasí si už vybírá svoji daň a zdražuje potraviny. Výrobci navíc avizují růst cen masa a pečiva, kvůli neúrodě může být dražší nákup alkoholu z pálenic.

A tak například sklenice medu za méně než sto korun se už téměř neprodává. Suroviny je o polovinu méně a včelaři začali zdražovat. Třeba ve Zlíně je med k dostání za 140 korun. "Na jaře všechno kvetlo a do toho skoro pořád pršelo. Z jarního medu nezůstalo nic," řekl včelař Milan Tichý.

Nejhůř od roku 1995

Podobně se počasí podepsalo na úrodě jablek. Ta letošní bude v Česku zřejmě druhá nejnižší od roku 1995.

Na úrodě se podepsalo deštivé počasí v době květu stromů. Protože výpadek postihl i ostatní země v Evropě a loňské zásoby jsou vyprodané, očekává se růst ceny jablek.

Pěstitelé čekají, že farmářské ceny tohoto ovoce se po loňském propadu dostanou k úrovni roku 2008. Tehdy se ceny podle odrůdy a kvality pohybovaly mezi deseti až 14 korunami za kilogram. Vloni jablka spadla na šest až deset korun za kilo.

Zdražovat začaly i pivovary - především kvůli růstu cen surovin, hlavně ječmene. Společnost K Brewery, která vlastní značky Platan, Ježek, Janáček, Rychtář, Lobkowicz, Vévoda a Černá hora, už oznámila, že od října zdraží půllitr některých piv o 40 až 80 haléřů.

Další pivovary - například Bernard - zatím kvůli zásobám sladu zdražení nechystají, do budoucna ho však i kvůli avizovanému zdražení elektřiny nevylučují.

Dražší je i burčák, jeho cena za litr se šplhá přes sto korun. Může za to menší sklizeň hroznů.

Za kolik bude maso?

O hlavním zdražení potravin se však ještě vyjednává.

Jde o to, o kolik kvůli drahému obilí porostou ceny pečiva a masa. Agrární komora už přišla s prognózou, podle které maso podraží až o 30 procent.

Důvodem pro zdražování jsou podle zemědělců celosvětově klesající zásoby obilí, které se letos dostanou na nejnižší úroveň za posledních 20 až 25 let. Výroba masa je přitom na obilí závislá - 70 procent velkovýkrmů prasat a drůbeže v Česku je bez vlastní rostlinné výroby, a tedy přímo závislých na nákupu krmných směsí z obilí. Navíc roste spotřeba potravin, a to hlavně díky Číně a Indii.

Podle expertů a ekonomů by ale ceny masa nemusely růst tak radikálně. Konkurence mezi zpracovateli a tlak obchodních řetězců totiž ceny bude držet na uzdě. "Spíše bych řekl, že zdražení bude o deset procent," řekl Karel Vavro ze společnosti Kredit.

Zemědělský analytik Petr Havel odhaduje nárůst cen masa maximálně na 15 procent.

Rozhodnou řetězce

Bojuje se také o to, jak bude drahé pečivo. "Kdyby záleželo jenom na nás, tak by ceny rostly asi o patnáct procent," uvedl Karel Menšík z jedné z brněnských pekáren. Podle něj je dražší mouka, rostly ceny oleje, másla. "Jen u mouky jde o padesátiprocentní nárůst," řekl.

Pekaři na zvýšení cen tlačí. "Podle údajů Českého statistického úřadu klesla za poslední dva roky v období hospodářské krize odbytová cena chleba o 15 procent, cena pšeničného pečiva o 25 procent, a ceny jsou tak dnes na úrovni jako před deseti lety," uvedl Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů ve svém prohlášení.

O cenách pečiva ale rozhodne nakonec stejně jako u masa konkurenční boj i tlak obchodních řetězců. Ty odebírají od pekáren asi dvě třetiny jejich produkce. "Budeme se snažit udržet ceny pečiva co nejnižší," potvrdil nedávno pro ČTK mluvčí supermarketů a hypermarketů Albert Lukáš Hora.

 

Právě se děje

před 26 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy