Pivovary jedou naplno, mají za sebou rekordní půlrok

dkl, čtk
24. 8. 2007 9:55
Výroba se blíží 10 milionům hektolitrů
Foto: Ondřej Besperát

Praha - České pivovary mají za sebou velmi úspěšných šest měsíců. V prvním pololetí se jim povedlo vyrobit 9,92 hektolitrů piva, tedy nejvíc v historii.

Výroba se tak zvýšila o 3,9 procenta oproti loňskému roku.

Odbyt pivovarům dle údajů Českého svazu pivovarů a sladoven rostl jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

Přitom pro domácí trh šla převážná většina produkce. Konzumentům v Česku šlo 8,15 milionů hektolitrů. Napomohlo tomu především příznivé, teplé počasí.

Cíl vývozu: Německo

Největší část exportu, téměř 37 procent, směřovala do Německa. Druhým největším odběratelem bylo Slovensko, kam putovalo přes 16 procent vývozu.

Třetím příčku obsadila Anglie s podílem zhruba osmi procent. Pivo z Česka se vyváží také do Spojených států, Švédska či Ruska, ale třeba i na britské Panenské ostrovy nebo do afrického Beninu.

Největšími domácími producenty piva zůstávají Plzeňský Prazdroj, Pivovary Staropramen a Budějovický Budvar. Následují Starobrno, PMS Přerov, Drinks Union a Královský pivovar Krušovice.

Největší část produkce pro domácí trh, asi dvě třetiny, tvoří výčepní pivo, 29 procent představují ležáky. V zahraničí je naopak největší zájem o český ležák, jehož podíl na exportu činí 76 procent. Výčepní piva tvoří 21 procent prodejů. Dynamicky v Česku roste produkce nealkoholického piva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Martincová si v Torontu se Serenou nezahraje

Tereza Martincová přišla o možnost zahrát si na turnaji v kanadském Torontu s končící legendou světového tenisu Serenou Williamsovou. Česká tenistka, která do hlavní fáze turnaje prošla přes dvoukolovou kvalifikaci, podlehla v prvním kole Švýcarce Belindě Bencicové 4:6, 2:6. S třiadvacetinásobnou grandslamovou šampionkou, která v úterý oznámila, že se její kariéra blíží ke konci, si tak zahraje soupeřka české tenistky. 

před 1 hodinou

Šíření koronaviru v Česku dál zpomaluje. V úterý testy potvrdily přes 2400 nakažených

Testy v úterý potvrdily 2417 nových případů nákazy koronavirem v Česku. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles zhruba o pětinu. Nižší je i počet podezření na opakovanou nákazu, kterých bylo v úterý 947, o 200 méně než ve stejný den předchozího týdne. V nemocnicích je v současnosti 1119 pacientů pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Laboratoře provedly v úterý přes 8800 testů, o 15 procent méně než o týden dřív. Počty testovaných vzorků klesají v mezitýdenním srovnání osm dní v řadě. Počty nakažených se pak snižují v mezitýdenním srovnání 13. den v řadě. Za poslední týden jejich počet nikdy nepřesáhl 3000. Nejblíže k tomu mělo pondělí, kdy do statistik přibylo 2950 nových případů. Drtivá většina nakažených má lehký průběh onemocnění, který nevyžaduje hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy