Piloti ČSA stopli protest, mají stávkovou pohotovost

ČTK ČTK
2. 12. 2011 23:20
České sdružení dopravních pilotů ale připravuje případnou stávku
Snímek je ilustrační
Snímek je ilustrační | Foto: ČSA

Praha - Piloti Českých aerolinií (ČSA) ukončili první fázi protestu, při níž odmítli létat. České sdružení dopravních pilotů (CZALPA) ale vyhlásilo stávkovou pohotovost a připravuje případnou stávku.

Aeroliniím se v pátek podařilo protest pilotů eliminovat a začaly létat podle letového řádu. Piloty, kteří protestují proti převádění letadel ČSA z mateřské firmy do dceřiné společnosti, ostře odsoudil premiér Petr Nečas.

Podle sdružení vedení ČSA odmítlo jednat o návrzích pilotů na řešení situace ve společnosti. K případné stávce by podle mluvčího CZALPA Filipa Gaspara mohli piloti přistoupit po nutných přípravách v příštím týdnu. "První fáze protestu byla úspěšná a poukázala na dlouhodobé problémy společnosti, špatné hospodaření a hlavně připravované vyvádění letadel ze společnosti, které může vést až k její likvidaci," sdělil ČTK prezident CZALPA Peter Žmolík.

Podle prezidenta ČSA Philippa Moreelse se vedení firmy v pátek s piloty sešlo, ale bez výsledku. Piloti podle něj požadovali, aby ČSA zrušily restrukturalizační opatření, což management odmítl. Management tvrdí, že letadla se přesunují jen v rámci stejné skupiny, a firma tím není ohrožena. S protestem pilotů nesouhlasí. V pondělí začne ČSA vyvozovat s protestujícími pracovněprávní důsledky. Navíc bude chtít po pilotech náhradu škody, kterou Moreels odhadl v řádu milionů korun denně. Do protestu se zapojila zhruba třetina pilotů z přibližně 380 v ČSA.

Podle CZALPA management ČSA pilotům vyhrožuje a nutí je létat i když jsou zdravotně indisponováni nebo ve stresu. Sdružení proto vyzvalo Úřad pro civilní letectví (ÚCL), aby zajistil bezpečnost letového provozu, protože tlak, který vedení společnosti vytváří na zaměstnance, je prý neúnosný. ČSA se proti tomu ale důrazně ohrazují, podle mluvčí společnosti Hany Hejskové jsou to lži. Protestující piloty ale podpořil pozemní personál, který vyhlásil stávkovou pohotovost.

Podívejte se: V Praze přistál letoun v retro kabátě:

Sdružení pilotů poukazuje na špatnou situaci ČSA i její prodej. "Management i ministr financí Miroslav Kalousek tají informace o hospodaření i před svými kolegy ve vládě a příprava privatizace (ČSA) fakticky probíhá formou likvidace společnosti," upozornilo CZALPA.

Premiér Petr Nečas po zasedání vlády novinářům řekl, že pokud se piloti ČSA rozhodli zlikvidovat svou firmu, svým způsobem to bude pro kabinet, který řeší, co dělat s ČSA, úleva. "Vláda bude rozhodně trvat na tom, aby byly přísně dodržovány zákony, to znamená, že kroky, které piloti dělají, nemohou zůstat bez odezvy," uvedl. Představa, že vláda bude "sypat pilotům na platy" a že zastaví restrukturalizaci ČSA, je podle něj nereálná.

Aeroliniím se během pátku podařilo protest eliminovat tím, že si pronajaly dostatečné množství náhradních letadel i s posádkami, které začaly létat podle letového řádu. Podle mluvčí ČSA by měl být víkendový provoz zajištěn. Během dneška ČSA nevypravily asi osm letů, ve čtvrtek 25.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy