Petrof vrací úder, za navržený konkurz podá žalobu

Red eko, čtk
16. 5. 2007 15:30
Výrobce klavírů chystá arbitráž na Američany
Foto: Petrof

Hradec Králové - Největší evropský výrobce pian, firma Petrof, se ocitla na pokraji konkurzu. Návrh na něj ale považuje za zcela neopodstatněný a proti jeho původci chce dokonce podat arbitrážní žalobu.

Tím, kdo měl Petrofu srazit vaz, je americká firma Geneva International Corporation (GIC). Důvodem pro konkurz měly být dva miliony korun, které údajně český výrobce špičkových pian neuhradil za reklamace. A to před osmi lety.

"Skutečnou příčinou podání návrhu na konkurz naší společnosti jsou ekonomické a obchodní problémy GIC, která se je snaží řešit na náš úkor," tvrdí jednatelka a majitelka firmy Zuzana Ceralová - Petrofová.

Soud váhá

Zatím prý škody způsobené navrženým konkurzem dosáhly 25 milionů korun.

O konkurzu rozhodoval krajský soud včera, k výsledku ale nedošel. Důvodem je nutnost doplnění podkladů. A tak rozhodnutí o konkurzu bylo odloženo na neurčito.

Za snahami zničit tuzemskou výrobu stojí podle Petrofové snaha Američanů získat proslulou značku pian a začít je vyrábět v Číně.

Vzkříšení z popela

Podobný pokus již GIC udělala před čtyřmi lety. Tehdy totiž firmě konkurz hrozil skutečně, topila se v dluzích. A v této chvíli GIC bez udání důvodů ruší své původně nasmlouvané objednávky, a snaží se tak českému výrobci klavírů situaci co možná nejvíce znepříjemnit.

Firma následně přistoupila k restrukturalizaci, při které propustila několik stovek lidí. Dluhy společnost během posledních tří let snížila asi o 240 milionů korun. Za roky 2003 a 2004 Petrof utrpěl souhrnnou ztrátu 120 milionů korun.

Od té doby se ale firmě povedlo dostat ze ztrát. Zatímco předloni si připsala 2,6 milionu čistého, loni to bylo již 4,4 milionu.

Petrof loni vyrobil necelých 7000 pianin a klavírů.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy