Pecina zastavil privatizaci České pošty

hp
30. 10. 2009 16:05
Státní pošta se zatím na akciovou společnost převádět nebude
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministr vnitra Martin Pecina požádal ministra financí Eduarda Janotu, aby zastavil převod státního podniku Česká pošta na akciovou společnost.

Pošta se měla přeměnit na akciovou společnost 1. listopadu a transformace podniku měla být prvním krokem k jeho možné privatizaci, kterou naplánovala předchozí Topolánkova vláda.

Ohledně privatizace tohoto podniku však napříč politickými stranami nikdy nepanoval jednotný názor. 

Převod pošty na akciovou společnost byl přitom tento rok už dvakrát odložen. Původně se měla pošta transformovat v polovině roku, poté v září a nyní v listopadu. Ministr Pecina tentokrát požádal o odložení transformace na neurčito.

Analytici očekávají, že letos klesne zisk České pošty o více než 265 milionů oproti loňským 365 milionům. Zisk pošty by měl klesnout z důvodu výrazného zvýšení investic.

V současnosti Česká pošta zaměstnává kolem 36 tisíc lidí na 3400 pobočkách a v České republice má státem garantovaný monopol na doručování pošty do 50 gramů.

Na úplnou liberalizaci poštovního trhu musí Česká republika podle směrnice Evropské unie přistoupit do roku 2013.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy