Paroubek o Hyundai: Vyvlastnit? Proč ne

Tomáš Fránek
8. 12. 2005 17:21
Brno, Žilina Český premiér Jiří Paroubek zvažuje možnost, že kvůli možné investici korejské automobilky Hyundai v Nošovicích na severu Moravy bude potřeba přijmout speciální vyvlastňovací zákon.

Ten by umožnil získat pozemky těch majitelů, kteří nechtějí svoji půdu v připravované průmyslové zóně prodat. "Pokud jde o Nošovice, nevylučuji ani nějaký dost razantní postup. Záleží teď na ministerstvu průmyslu a poslaneckém klubu ČSSD. Dovedu si představit nějaký speciální zákon pro tento účel, který by vedl k vyvlastnění těchto pozemků. Neumím si představit, že bychom ty věci nechali jen tak," uvedl Paroubek.

Zkušenosti ze slovenské Žiliny, kde staví svoji automobilku další korejská společnost Kia, ale ukazují, že vyvlastnění pozemků speciálním zákonem nevede k urychlení celého procesu, jenom ho komplikuje a prodražuje.

Slovenská vláda totiž poté, co část majitelů pozemků pod budoucí automobilkou v okolí Žiliny nechtěla svoje pozemky prodat kvůli nízké ceně, prosadila zákon, který by umožnil vyvlastnění pozemků.

PŘEČTĚTE SI: Stát nabízí Hyundai 1,5 mil. na člověka

Celý proces vyvlastnění také začal, byl však hned od počátku zablokován odvoláními a žalobami lidí, kterým měl stát pozemky vyvlastnit. Celý proces se tak úplně zastavil a vláda dokonce přijala změnu zákona o vyvlastnění, který měl celý proces ještě více urychlit a zabránit zdlouhavému odvolávání.

Výkup pozemků ale už nabral více než roční zpoždění a od vyvlastnění tak slovenská vláda v časové presu ustoupila. Slovenská vláda nakonec raději zaplatila o více jak osm set milionů korun víc než původně počítala. A teprve dohoda o výplatě peněz umožnila odblokování jednání a definitivní výkup pozemků.

Hyundai
Hyundai | Foto: www.hyundai.com

Sociální demokraté chtějí institut vyvlastnění zpracovat do novel stavebního zákona, který bude v pátek projednávat ve druhém čtení sněmovna. "Obě strany by měly nezávislého soudního znalce, který by určil tržní hodnotu pozemků. Umíme si představit, že by se
výsledný průměr vynásobil nějakým koeficientem tak, aby povinný výkup byl maximálně výhodný pro majitele pozemku. Vše by samozřejmě bylo přezkoumatelné nezávislým soudem," uvedl mluvčí ministerstva obchodu a průmyslu Ivo Mravinac.

Možné vyvlastnění pozemků v Nošovicích se ale nelíbí ani vedení kraje, ani lidem, kteří v obci žijí. "Otázka případného vyvlastnění pozemků podle mého názoru stále není na místě," reagoval hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský s tím, že kraj nechce zónu za každou cenu. "Nevěříme, že k vyvlastnění může dojít, protože i pan hejtman nám řekl, že o vyvlastňování nemůže být řeč," uvedla ČTK obyvatelka Nošovic Marie Bezecná, jejíž manžel vlastní půdu v budoucí průmyslové zóně.

Meziresortní komise pod vedením ministerstva průmyslu a obchodu dnes kraji prodloužila lhůtu na výkup prvních sta hektarů pro průmyslovou zónu v Nošovicích na Frýdecko-Místecku z dneška do 22. prosince. Pro případ, že se to Moravskoslezskému kraji do uvedeného termínu podaří, komise uvolnila prvních 190 milionů korun na zaplacení pozemků.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy