Orco dál zvyšuje svůj kapitál, přes protesty akcionářů

Ekonomika Ekonomika
15. 4. 2010 14:40
Za poslední dva týdny prodalo Orco investorům úpisy za víc než 16 milionů eur.
Akcionáři se chystají svrhnout vedení Orca.
Akcionáři se chystají svrhnout vedení Orca. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Již potřetí za pouhé dva týdny navýšil developerský gigant Orco svůj kapitál. Společnost oznámila jeho zvýšení o další tři miliony eur, přičemž v tomto a minulém týdnu už jej zvedla celkem o 13,2 milionu eur. Tento postup se však nelíbí některým jeho akcionářům.

Skupina vedená firmou Millenus Investments požaduje u lucemburského soudu anulování předchozího navýšení kapitálu s tím, že bylo porušeno přednostní právo akcionářů na úpis. Millenius je s více než sedmi procenty akcií největším akcionářem developerského gigantu, který v posledním roce bojuje o přežití.

"Navzdory vyjádřením této entity proběhla veškerá navýšení kapitálu transparentně a v souladu s legislativou a základními právy akcionářů. Celkové navýšení kapitálu o 16,2 milionu eur je výrazem důvěry investorů. Jakýkoliv pokus o zamezení přístupu k těmto prostředkům by napáchal vážné škody, jelikož by společnost musela odkládat nutné investice," uvedlo Orco ve své zprávě.

Právě díky Millenius Investments se nyní stahují mraky nad současným vedením Orka. Skupina, která kontroluje okolo osmi procent akcií, nechala svolat na konec dubna valnou hromadu, kde plánuje vedení developerské společnosti založené před lety v Praze odvolat.

Orco, které plánovalo ještě před dvěma lety monstrózní přestavbu pražských Bubnů na novou čtvrť za miliardy korun, je zatíženo dluhy přesahující půldruhé miliardy eur. Už rok existuje v režimu soudní ochrany před věřiteli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy