Orco dál zvyšuje svůj kapitál, přes protesty akcionářů

Ekonomika Ekonomika
15. 4. 2010 14:40
Za poslední dva týdny prodalo Orco investorům úpisy za víc než 16 milionů eur.
Akcionáři se chystají svrhnout vedení Orca.
Akcionáři se chystají svrhnout vedení Orca. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Již potřetí za pouhé dva týdny navýšil developerský gigant Orco svůj kapitál. Společnost oznámila jeho zvýšení o další tři miliony eur, přičemž v tomto a minulém týdnu už jej zvedla celkem o 13,2 milionu eur. Tento postup se však nelíbí některým jeho akcionářům.

Skupina vedená firmou Millenus Investments požaduje u lucemburského soudu anulování předchozího navýšení kapitálu s tím, že bylo porušeno přednostní právo akcionářů na úpis. Millenius je s více než sedmi procenty akcií největším akcionářem developerského gigantu, který v posledním roce bojuje o přežití.

"Navzdory vyjádřením této entity proběhla veškerá navýšení kapitálu transparentně a v souladu s legislativou a základními právy akcionářů. Celkové navýšení kapitálu o 16,2 milionu eur je výrazem důvěry investorů. Jakýkoliv pokus o zamezení přístupu k těmto prostředkům by napáchal vážné škody, jelikož by společnost musela odkládat nutné investice," uvedlo Orco ve své zprávě.

Právě díky Millenius Investments se nyní stahují mraky nad současným vedením Orka. Skupina, která kontroluje okolo osmi procent akcií, nechala svolat na konec dubna valnou hromadu, kde plánuje vedení developerské společnosti založené před lety v Praze odvolat.

Orco, které plánovalo ještě před dvěma lety monstrózní přestavbu pražských Bubnů na novou čtvrť za miliardy korun, je zatíženo dluhy přesahující půldruhé miliardy eur. Už rok existuje v režimu soudní ochrany před věřiteli.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy